Hrant Dink Vakfı’nca yapılacak Kayseri konferansı, Kayseri’nin ardından İstanbul’da da yasaklandı

Hrant Dink Vakfı’nca yapılacak Kayseri konferansı, Kayseri’nin ardından İstanbul’da da yasaklandı

Hrant Dink Vakfı’nın 18-19 Ekim tarihlerinde İstanbul Şişli’deki Anarad Hığutyun Binası Havak Salonu’nda düzenleyeceği “Kayseri ve Çevresi: Toplumsal, Kültürel ve Ekonomik Tarihi Konferansı”, Şişli Kaymakamlığı tarafından gerekçe gösterilmeksizin yasaklandı.

18-19 Ekim tarihlerinde Kayseri’de düzenlenmesi planlanan “Kayseri ve Çevresi: Toplumsal, Kültürel ve Ekonomik Tarihi Konferansı”, Kayseri Valiliği tarafından ‘uygun görülmediği’ gerekçesiyle yasaklanmıştı.

Kayseri’deki yasaklama kararının ardından Hrant Dink Vakfı, konferansı İstanbul Şişli’deki Anarad Hığutyun Binası Havak Salonu’nda yapmaya karar vermişti. Ancak Şişli Kaymakamlığı, bugün başlayacak konferans için gerekçe göstermeden yasaklama kararı aldı.

Hrant Dink Vakfı’nın konuya dair yaptığı açıklama şöyle:

“18 ve 19 Ekim’de Hrant Dink Vakfı Havak Salonu’nda yapılacak ‘Kayseri ve Çevresi: Toplumsal, Kültürel ve Ekonomik Tarihi Konferansı’ yasaklandı!

Kamuoyunun yakından takip ettiği üzere, daha önce Kayseri’de yapılması planlanan konferans Kayseri Valiliği’nin müdahalesiyle yasaklanmıştı. Bunun üzerine, Vakfımızın Yönetim Kurulu konferansın İstanbul’da yapılmasına karar verdi.

Yarın yapılacak konferansın tüm hazırlıkları tamamlanmış, konuşmacıların tümü gerek Türkiye gerek dünyanın dört bir yanından İstanbul’a gelmişken, bugün 17 Ekim Perşembe günü saat 17.08’de Şişli Kaymakamlığı’ndan Vakfa bildirilen yasaklama tebliğinde gerekçe belirtilmemiştir.

Türkiye ve yurt dışından birçok akademisyenin değerli sunumlarıyla bilimsel veriler ışığında gerçekleştirilecek ‘Kayseri ve Çevresi: Toplumsal, Kültürel ve Ekonomik Tarihi Konferansı’nın yasaklandığını üzülerek kamuoyuyla paylaşıyoruz.”

Konferans hakkında:

Hrant Dink Vakfı’nın düzenleyeceği “Kayseri ve Çevresi: Toplumsal, Kültürel ve Ekonomik Tarihi Konferansı”, 1850 – 1950 yılları arasında Kayseri ve çevresindeki yerleşim birimlerinde yaşanan toplumsal, ekonomik, kültürel, kentsel ve mimari değişimlerin akademik boyutunu ele alıyor.

Bu konunun daha ayrıntılı bir biçimde işlenmesi ve bu konuda yapılan akademik çalışmaların dünyaya tanıtılmasını amaçlayan konferansa Amerika, Fransa, Yunanistan ve Ermenistan’ın yanı sıra Türkiye’nin farklı illerinden toplam 27 bilim insanı davet edildi.

Konferans hakkında detaylı bilgi edinmek için şuraya bakılabilir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal

Son yazılar

En çok okunanlar

En çok yorumlananlar