Hrant Dink, katledilişinin 12’nci yılında anılacak

Hrant Dink, katledilişinin 12’nci yılında anılacak

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink, katledilişinin 12’nci yılında Türkiye’de ve dünyada birçok etkinlikle anılacak.

Hrant Dink, 19 Ocak 2007’de Agos Gazetesi’nin Şişli’de bulunan eski binası önünde yaşadığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetmişti. Dink’in adına düzenlenecek etkinliklerin ana merkezi, her yıl olduğu gibi bu yıl da Agos Gazetesi’nin eski binası önü olacak. Anma töreni, 19 Ocak günü (yarın) saat 15.00’de başlayacak.

Anma törenini düzenleyen Hrant’ın Arkadaşları grubu, “Vazgeçmiyoruz Ahparing” mesajıyla bir çağrı videosu yayımladı.

İstanbul, Ankara, İzmir ve Datça’da etkinlik

“12. Yılında Hrant Dostlarıyla Buradayız” başlıklı anma gecesinde Ermeni müziğinin önemli figürlerinden Bartev Garyan konser verecek. Ona alto saksafonda Sayat Daldal eşlik edecek. Konser, yarın akşam Beyoğlu Hancı Sahne’de, saat 21.30’da başlayacak.

Ankara’daki Anadolu Kültür ve Araştırma Derneği (AKA-DER), Mithat Sancar ve Pakrat Estukyan’ın konuşmacı olduğu bir anma etkinliği düzenleyecek. Etkinlik, bu akşam Kızılay’daki Sümer 2 Sok. No:29 adresinde, saat 19.00’da başlayacak.

Antikapitalistler ile Irkçılığa ve Milliyetçiliğe Dur De platformları tarafından “Hrant Dink” konulu bir söyleşi düzenlenecek. Etkinlik, bu akşam İzmir Kıbrıs Şehitleri Caddesi’ndeki Karakedi Kültür Merkezi’nde, saat 19.00’da başlayacak.

Datça Bülent Ecevit Kültür Merkezi’nde “Kaybolmayın Çocuklar” adlı filmin gösterimi yapılacak. Programda Suna Sönmez ve Cengiz Gül dinletisi, Garabet Orunöz ile de söyleşi yapılacak. Yarın gerçekleşecek olan etkinlik saat 15.00’de başlayacak.

Almanya, Amerika ve Belçika’da anma törenleri

Yarın, Berlin’deki Maksim Gorki Tiyatrosu’nda film, performans ve müzik gösterimleri yapılacak. Saat 17.00’de başlayacak etkinlikte Can Dündar, Hrant Dink’in yaşamından kesitler sunacak. Ona Sesede Terziyan, Mehmet Ateşçi ve François Regis eşlik edecek. Gece internetten canlı olarak yayımlanacak program Karin Karakaşlı  ve Fethiye Çetin’in konuşmalarını, Nedim Hazar söyleşisini, “Kırlangıç Yuvası”  belgeselinin gösterimini ve bir konseri içeriyor.

Ayrıca Berlin’de “Türkülerim Hrant’a” başlıklı bir etkinlik olacak. Yarın saat 20.30’da başlayacak etkinlik Lorî – Wiener Straße 69 adresinde.

Yarın Köln’de Alten Feuerwache, Melchiorstr 3 adresinde saat 18.30’da düzenlenecek anmada Celal Başlangıç, Aslı Erdoğan, Mihran Dabag, Raffi Kantian ve Günter Seufert konuşmacı olarak yer alacak. Etkinlikte Collectif Medz Bazaar topluluğu da sahne alacak.

20 Ocak Pazar günü ABD Los Angeles Winnetka semtinde, İstnabullu Ermeniler Birliği tarafından bir etkinlik düzenlenecek. Edvin Minaasian’ın moderatörlüğünü üstlendiği etkinlikte Zakarya Mildanoğlu, Hayko Bağdat ve Garo Ghazarian konuşmacı olarak yer alacak.  Program Krikor-Aved Kürkçüoğlu Salonu’nda saat 18.00’de başlayacak.

Türkiye’den gelen Ermenilerin kurduğu Demokrat Ermeniler Derneği (AADB), 20 Ocak Pazar günü Belçika Brüksel’de etkinlik düzenleyecek. St. Mary Magdalene Ermeni Kilisesi’ndeki ayinden sonra Henri Michaux Meydanı’ndaki Khatchkar’a yürünecek, Hrant Dink burada saygı duruşu ve dua ile anılacak.

 

Kaynak: Agos

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal