Hindistan’da 5 milyon kadından cinsiyet eşitliği için insan zinciri

Hindistan’da 5 milyon kadından cinsiyet eşitliği için insan zinciri

Hindistan’ın güney eyaletlerinden Kerala’da bir araya gelen yaklaşık 5 milyon kadın, ülkenin en büyük tapınaklarından olan Sabarimala’ya kadınların girebilmesine destek vermek ve cinsiyet eşitliği çağrısı yapmak için 620 kilometrelik insan zinciri oluşturdu.

Hinduizm’in en kutsal tapınaklarından sayılan Sabarimala, ergenliğe ulaşmış kız çocuklarına ve kadınlara (10-50 yaş arası) kapalıydı, ancak Yüksek Mahkeme geçen Eylül ayında yasağın kaldırılmasına hükmetmişti. Mahkemenin kararına rağmen, yasağı savunanlar, tapınağa girmeye çalışan kadınları engellemeye devam ediyor.

Mahkeme kararının uygulanması ve cinsiyet eşitliği için oluşturulan “kadın duvarı”, eyaletin solcu hükümeti tarafından organize edildi.

Yetkililer BBC‘ye yaptıkları açıklamada, Kerala eyaletinin birçok farklı bölgesinde yaklaşık 5 milyon kadının eyaletin kuzeyinden güneyine kadar otoyollarda insan zinciri oluşturduğunu belirtti.

BBC Hintçeye konuşan Kavita Das isimli genç bir protestocu “Bu eylem kadınların ne kadar güçlü olduğunu, birbirimize nasıl destek olabildiğimizi göstermenin çok güzel bir yolu. Tapınağa her yaştan kadının girebilmesi hakkını savunuyorum. Hiçbir gelenek ya da geri kalmış düşünce kadınları durduramaz. İbadet etmek isteyen herkesin buna hakkı var” dedi.

Tanuja Bhattadri adlı bir kadın da “Bugün burada buluşmamızın tek nedeni Sabarimala Tapınağı değil. Kadın-erkek eşitliğine inanıyorum” diye konuştu.

Tapınakla ilgili tartışma ne?

Hindular regl kanaması yaşan kadınları “kirli” kabul ediyor ve bu kadınların dini törenlere katılmasını yasaklıyor. Bu nedenle Sabarimala Tapınağı da 10-50 yaş arası kadınlara kapalıydı.

Ancak kadınların tapınakta ibadet hakkını savunanlar, yasağı mahkemeye taşıdı. Yüksek Mahkeme de yasağın kaldırılmasına hükmetti.

Hindistan’ın iktidar partisi Bharatiya Janata (BJP) ise, mahkeme kararının Hindistan’ın değerlerine bir saldırı olduğunu savunuyor.

Konu ülkede Nisan ve Mayıs aylarında yapılacak genel seçimin de ana gündemlerinden biri haline geldi.

Başbakan Narendra Modi’ye dini olarak ayrılıkçı bir politika izleyerek, BJP’nin çoğu Hindu olan destekçilerinin gözüne girmeye çalıştığı eleştirileri yapıyor.

‘Tapınağın tanrısı bâkir’

Yasağı savunanlar, mahkeme kararının Sabarimala Tapınağı’nın tanrısı Lord Ayappa’nın vasiyetine de aykırı olduğunu iddia ediyor.

Hindular Lord Ayappa’nın kendisine dua etmeye gelecek olanlarla ilgili net kurallar koyduğunu savunuyor. Lord Ayappa’nın dini nedenlerle hiç cinsel ilişkiye girmediği, bu nedenle de tapınağına kadınların girmesini yasakladığına inanılıyor.

Yasağı kaldıran mahkeme kararı sonrası kadınlar tapınağa girmek istemiş, ancak protestocuların engellemesiyle karşılaşmış ve darp edilerek durdurulmuştu.

2 kadın tapınağa girerek tarihe geçti

Hindistan’da dini kuralların kadınların girmesini yasakladığı fakat Yüksek Mahkeme’nin kararıyla kadınların kullanımına açılan Sabarimala Tapınağı’na ilk kez iki kadın girdi. Tapınak yönetimi “kutsal mekânın kirlendiğini” açıklayarak, “kirlilikten arındırma ritüelleri” yapmak üzere tapınağı kapattı.

42 yaşındaki Bindu Ammini ve 44 yaşındaki Kanaka Durga, bugün güneş doğarken tapınağa girdiklerini açıkladı.

Ülkenin güneyindeki Kerala eyaletinde bulunan tapınağa “adet görme yaşında” olarak görülen 10 ile 50 yaş arası kadınlar alınmıyordu.

Buna karşı dava açan kadınlar Ekim’de Yüksek Mahkeme’de görülen davayı kazanmış fakat tapınaktakilerin protestosu nedeniyle bugüne kadar girmeyi başaramamıştı.

BBC‘ye konuşan Ammini, “Sabahın ilk saatlerinde tapınağa girdik ve idolü birkaç dakika gördük” dedi.

‘Tapınağı kirlettiler’

2 kadın 24 Aralık’ta da tapınağa girmeye çalışmış ancak saldırılar nedeniyle girememişti.

“Kadınların tapınağı kirlettiğini” öne süren tapınak yönetimi ise olayın ardından tapınağı kapatarak birkaç saat boyunca “arındırma ritüelleri” yaptıktan sonra tapınağı tekrardan açtı.

Konuyla ilgili bir basın açıklaması yapan Kerala Eyalet Başbakanı Pinarayi Vijayan, kadınların tapınağa girmesinin tarihi bir gelişme olduğunu fakat tapınağın bunun ardından kapanmasının Yüksek Mahkeme kararlarına aykırı olduğunu söyledi.

Hindistan’da çoğu tapınak regl olmadıkları müddetçe kadınların girmesine izin veriyor. Sabarimala ise regl olma yaşındaki tüm kadınların girmesini yasaklayan nadir tapınaklardan.

Bir tepenin üzerinde yer alan ve her yıl milyonlarca erkeğin çıplak ayak ziyaret ettiği tapınağa ziyaretlerini anlatan Ammini, yönetimin kendilerine yardımcı olduğunu, normalde tapınağa girmeden önce yapılan ritüelleri protestocuların kendilerini fark etmemesi için yapamadıklarını söyledi.

 

Kaynak: BBC Türkçe

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1 yorum

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal