HDP’li belediyelere kayyım atanmasına sanatçılardan tepki: ‘Yeni bir utanca uyandık’

HDP’li belediyelere kayyım atanmasına sanatçılardan tepki: ‘Yeni bir utanca uyandık’

İçişleri Bakanlığı kararıyla HDP’li Diyarbakır, Mardin ve Van Büyükşehir Belediye başkanları görevden alındı. Sanatçılar ve yazarlar, kayyım atamalarına tepki gösterdi.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Adnan Selçuk Mızraklı’nın yerine Diyarbakır Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Mardin Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Ahmet Türk’ün yerime Mardin Valisi Mustafa Yaman ve Van Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Bedia Özgökçe Ertan’ın yerine Van Valisi Mehmet Emin Bilmez başkan vekili olarak görevlendirildi.

İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada Mızraklı, Türk ve Ertan’ın “terör örgütleriyle iltisak-irtibatı olduğu”, “terör örgütlerine destek verdikleri yönünde tespit ve deliller bulunduğu” belirtildi. Açıklamada üç belediye başkanının, “haklarındaki adli/idari soruşturma/kovuşturmaların selameti için” Anayasa’nın 127. maddesiyle 5393 Sayılı Belediye Kanunu’nun 47. maddesi uyarınca geçici bir tedbir olarak görevlerinden uzaklaştırıldıkları kaydedildi.

31 Mart’ta yapılan yerel seçimlerde eş başkanlar Adnan Selçuk Mızraklı ve Hülya Alökmen Uyanık yüzde 63, Ahmet Türk ve Figen Altındağ yüzde 56, Bedia Özgökçe Ertan ve Mustafa Avcı da yüzde 54 oyla Halkların Demokratik Partisi’nden (HDP) eş belediye başkanları seçilmişlerdi.

‘Devlet, ‘sizi de seçtiklerinizi de tanımıyorum’ diyor’

Yaşanan olayın ardından pek çok aydın ve sanatçı, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla tepkisi gösterdi.

Levent Üzümcü: “Bu sabah da yeni bir utanca ve ‘legal’ suça merhaba! Devlet, bölge halkına resmen, ‘sizi de seçtiklerinizi de tanımıyorum’ diyor!”

Ümit Ünal: “İnsanların elinde sadece, ‘sandığa attığım bir kağıt sayesinde kendi kararlarımı verebiliyorum’ diye bir inanç kalmış. O inancı da alırsanız ne yapacaklar?”

Sermet Yeşil: “Ne kadar ilkel bir demokrasi. Ne kadar ilkesiz, ilkel bir demokrasi. Ne kadar anti-demokratik bir demokrasi. Ne kadar “Bütün hayvanlar eşittir. Ama bazıları daha eşittir” demokrasisi. Ne kadar boş. Ne kadar çağdışı.”

İlyas Salman: “CHP Gençlik Kolları: ‘Kayyum’ adı altında yapılan bu darbeyi kınamakla yetinmiyor; bu kararı tanımıyoruz.’ Aferin evlatlarım! Sizleri gördükçe geleceğe olan inancım katlanıyor #Kayyum”

Onur Saylak: “Gasp/ bir malı sahibinin izni ve haberi olmadan zorla alma…”

Barış Atay: “Ancak böyle ‘yönetebilirsiniz’ gasp ettiğiniz belediyeleri”

Mehtap Ceyran: “Kayyum seçme ve seçilme hakkının gasp edilmesidir. Hukuki dayanaktan yoksun bir uygulamayla Valilerin, Seçilmiş Belediye Başkanlarının yerine atanması kabul edilemez. #Kayyum”

Ferhat Tunç: “#Diyarbakır, #Mardin ve #Van‘daki #kayyum gasbına karşı sanatçıların da sesine ihtiyaç var. Kayyumların halkın iradesini yok saydığı gibi, kültür-sanat merkezlerini de kapattığını biliyoruz. Güzel olan, olması gereken her şey onların hedefinde.”

Ece Temelkuran: “Bu akışı mutlaka okuyun. Ve sanmayın ki bu zulüm İstanbul’a, İzmir’e, Ankara’ya gelmez. #KayyumDarbedir”

Ayşenil Şamlıoğlu: “Sandık seçim meçim boş işler diyorsanız kaldırın gitsin,her yere atama yapın biz de bilelim sözde demokratik bir ülkede yaşadığımızı.”

İlkay Akkaya: “#kayyum Diyarbakır, Van ve Mardin’e de yaşanan son olay düpedüz hırsızlık. Düpedüz diktatörlük.”

Yekta Kopan: “Sıra şuraya da gelir, ucu bize de dokunur’ demeden karşı çıkmak değil midir doğru olan?”

Orhan Aydın: “Kimdi ‘sandık demokrasidir’ diyen?”

Cenk Yiğiter: “Saray Rejimi’ne teslim olmayacağız ve onu yeneceğiz diyen herkesin kalbi şimdi Diyarbakır, Van ve Mardin’de atmak zorunda. Rejimin oynayacağı tek ve son koz bu artık.”

Orçun Sünear: “Ya hep beraber ya hiç. Birliktelik güzeldir…”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2 yorumlar

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal

2 Yorumlar

  • Life
    19 Ağustos 2019, 21:44

    Sanatçı diye kakalamaya çalıştıklarınızın çoğunu tanımıyoruz. Siz sanatçı diye bize ne iteliyorsunuz?

    CEVAPLA