Hayko Cepkin, kendisini 5 bin 200 kez arayan hayranına karşı açtığı davayı kazandı

Hayko Cepkin, kendisini 5 bin 200 kez arayan hayranına karşı açtığı davayı kazandı

Sanatçı Hayko Cepkin, cep telefonundan kendisini 5 bin 200 kez arayan hayranına karşı açtığı davayı kazandı. “Aramaları hatırlamıyorum” diyen kişi en üst sınırdan hapis cezası aldı.

Cepkin, 2015 yılında 3 ay boyunca 2 ayrı numaradan sürekli aranarak rahatsız edildiğini belirterek savcılığa avukatı aracılığıyla suç duyurusunda bulundu. Savcılığın talebi üzerine Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’ndan alınan raporda 34 yaşındaki Helen Y.’nin Cepkin’i tam 5 bin 200 kez aradığı tespit edildi.

Bunun üzerine Helen Y. hakkında dava açıldı. Suçun uzlaşma kapsamında olması nedeniyle dosya Uzlaşma Bürosu’na gönderildi. Ancak Cepkin, uzlaşmayı reddetti.

Üst sınırdan ceza

Dört yıl süren davanın son duruşması İstanbul 9. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Cepkin’in avukatı Deniz Abay, “Davranış olağanüstü, sıra dışı. 5 bin 200 arama var” diyerek sanığın cezalandırılmasını istedi.

Davayla ilgili kararını açıklayan hâkim arama zaman ve kayıtlarının TİB kayıt dökümleriyle doğrulandığını, sanığın aramaları red ve inkâr etmediğini, yerli yersiz ve zamansız, binleri aşan bu aramaların şikayetçi de rahatsızlık oluşturduğunun kuşkusuz olduğunu belirtti.

Hâkim, sanığın engellemeye rağmen bu hareketlerini ısrarla ve kararlıkla sürdürdüğünü belirterek, suç işleme kararındaki yoğunluk, tehlike ve zararın niteliği birlikte göz önüne alındığında cezanın üst sınırdan verilmesi gerektiğini ifade etti. Bu nedenlerle hakim, sanık Helen Y.’yi “Kişilerin huzur ve sükununu bozmak” suçundan 6 ay hapis cezasına çarptırdı.

Sanığın cezasında indirime gitmeyen hâkim sanığın daha önce kasıtlı bir suçu olmadığını belirterek hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verdi.

‘Aramaları hatırlamıyorum’

Duruşmalara katılmayan Helen Y., hakkındaki yakalama kararı sonrası verdiği ifadede ise 5 bin 200 aramayı hatırlamadığını söyledi. Helen Y. İfadesinde, hasta olduğunu, tedavi için ilaç kullandığını, Cepkin’le tanıştıklarını da anlattı. Sanığın hastalık ifadesine karşılık, hâkim kişinin iddia edilen şekilde herhangi bir hastanede tedavi görmediğini ve hakkında hazırlanan bir sağlık sorununa dair rapor bulunmadığını ifade etti.

 

Kaynak: T24 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal