Haydarpaşa vapur iskelesinde ışık ve ses enstalasyonu

Haydarpaşa vapur iskelesinde ışık ve ses enstalasyonu

“Be Mobile – Create Together!” programı kapsamında Berlin merkezli ses sanatçısı Abel Korinsky’nin ışık ve ses enstalasyonu İstanbul Şehir Hatları Haydarpaşa İskelesi’nde İstanbullularla buluştu.

Avrupa ve Türkiye arasında devam eden çok disiplinli sanatçı değişim programı “Be Mobile – Create Together!”ın ilk dönemi sona erdi.

Sanatçıların yeni üretimlerinin ilk defa izleyiciyle buluştuğu program kapsamında Berlin merkezli ses sanatçısı Abel Korinsky’nin ışık ve ses enstalasyonu da İstanbul Şehir Hatları Haydarpaşa İskelesi’nde İstanbullularla buluştu.

Türkiye-AB Kültürlerarası Diyalog programı kapsamında gerçekleştirilen proje, Türkiye’de faaliyet gösteren dört kültür kurumu, Fransız Kültür Merkezi, Hollanda Büyükelçiliği, Goethe Enstitüsü ve İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın (İKSV) ortaklığında yürütülüyor.

Geçen Eylül ayında başlayan ve Mayıs 2020’ye kadar devam edecek proje çerçevesinde 30 sanatçı farklı zamanlarda ve sürelerle Fransa’da Paris, Cassis, Issy-les-Moulineaux; Almanya’da Dresden, Berlin ve Stuttgart; Hollanda’da Amsterdam, Maastricht ve Lahey; Türkiye’de ise İstanbul, Bursa, Ayvalık ve Şirince’de yer alan ve farklı disiplinlere odaklanan sanatçı evlerinde kalıyor.

Enstalasyon 9 gün sürecek

15 Eylül’den bu yana çalışmalarını İstanbul’da sürdüren Berlin merkezli ses sanatçısı Abel Korinsky, 6-15 Aralık tarihleri arasında İstanbul Şehir Hatları Haydarpaşa İskelesi’nde 9 gün sürecek bir ışık ve ses enstalasyonuna imza attı.

Çalışmalarında mekânlara yepyeni bir duyusal ve duygusal erişim sağlamayı hedefleyen Korinsky, ses ve ışık teknolojisini kullandığı “Yakamoz” enstalasyonunda da, iskelenin ziyaretçilerini farklı bir dünyaya dalmaya çağırıyor.

Işığın eşlik ettiği sesler ve görsel yansımalar aynı zamanda 1917’de mimar Vedat Tek’in (1873-1942) tasarladığı, seramikçi Hafız Mehmed Emin Efendi’nin (1872-1922) ise Kütahya seramiğiyle kapladığı tarihi binada, farklı bir şekilde tecrübe edilebiliyor. Enstalasyon, 6-15 Aralık tarihleri arasında saat 18.00-23.00 arası ziyaret edilebilir.

Lina Gomez performansı

İKSV Sanatçı Evi’nde konaklayan performans sanatçısı Lina Gómez ise, 2 Aralık Pazartesi günü Hasköy Yün İplik Fabrikası’nda özel bir performans gerçekleştirdi. Gómez’e performansında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nden yedi öğrenci ve altı ses sanatçısı eşlik etti.

Sanatçı Kasia Fudakowski ise İstanbul’da bulunduğu sürede kısa metrajlı bir film çekti. Film, önümüzdeki sene Almanya’da sergilenecek.

Nina Kutler da İstanbul’da geçirdiği süre boyunca kıyı temizliği konusunda araştırma yaptı. TÜDAV (Türk Deniz Araştırmaları Vakfı) ile 23 Kasım’da ANEMONE Projesi kapsamında İstanbul’un Filburnu sahilinde ikinci deniz çöpü araştırmasına katıldı.

 

Kaynak: bianet

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal