Haydar Ergülen’in iptal edilen etkinliği Meclis’e taşındı

Haydar Ergülen’in iptal edilen etkinliği Meclis’e taşındı

CHP’li Murat Bakan, şair-yazar Haydar Ergülen’in katılacağı söyleşinin İl Milli Eğitim Müdürü tarafından engellenmesini Meclis gündemine taşıdı. Bakan, “Ergülen’in Atatürk Lisesi’ndeki etkinliğin iptal edilmesinin sebebi nedir?” diye sordu.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili Murat Bakan, şair-yazar Haydar Ergülen’in İzmir Atatürk Lisesi’nde katılacağı söyleşinin İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Yahşi tarafından engellenmesine dair önerge verdi.

Bakan, Yahşi’nin, Atatürk Lisesi Müdürü’nü aradığını söyleşinin iptal edilmesi yönünde baskı yaptığını, Ergülen’in BirGün gazetesi yazarı olduğunu ve hakkında birtakım ithamlarda bulunarak “Şikâyet var etkinliği iptal edin” şeklinde talimat verdiğini belirtti.

‘İzmir’i böyle bir saygısızlığa sahne edenleri kınıyorum’

Üç yıl önce şair Şükrü Erbaş’ın İzmir’de yaşadığı benzer bir olayı hatırlatan Bakan şunları söyledi:

“O zaman da İlçe Emniyet, otelde düzenlenmesi planlanan etkinliğe Şükrü Erbaş’ın şiirlerini oturarak okuması halinde izin vereceğini, şiirlerini ayakta okursa müdahale edeceğini duyurmuştu. Bugün de ders kitaplarında eserleri olan, ülkemizin kıymetli edebiyatçılarından Haydar Ergülen’in etkinliği İl Milli Eğitim Müdürü tarafından engelleniyor.

“İzmir’i böyle bir saygısızlığa sahne edenleri kınıyorum. Tehditle talimatlarla özgür sanatı, şiiri ve fikir ifade özgürlüğünü zapturapt altına alanları kınıyorum. Haydar Ergülen’den kim neden rahatsız olur? Ya da Milli Eğitim Müdürü kimin ‘itibarını’ korumayı görev edinmiştir? Yoksa hukuk ve etik dışı davranışlarına rağmen nasıl hala o konumdadır?”

‘Müdür soruşturma geçirmiş’

Bakan, verdiği önergede İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Yahşi ile ilgili şu iddialara da yer verdi:

“Öte yandan, 2017’nin Kasım ayında İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü personeli ile öğrencilerinin eğitim ihtiyaçlarının karşılanması şartı ile Turkcell A.Ş tarafından İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü Mesleki Gelişim Akademisi hesabına 400 bin TL aktarılmış, aktarılan paranın İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Yahşi tarafından aile yakınlarının tatil amaçlı konaklama giderleri için kullanıldığı bu sebeple hakkında 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu kapsamında soruşturma geçirdiği, soruşturma sonunda ise kınama cezası aldığı iddia edilmektedir.”

Bakan, Milli Eğitim Müdürü Ziya Selçuk’un yanıtlaması istemiyle verdiği önergede şu soruları yöneltti:

*”Liselerde ders kitabı olarak okutulan kitaplarda eserleri olan, şair ve yazar Haydar Ergülen’in İzmir Atatürk Lisesi’ndeki etkinliğin iptal edilmesinin sebebi nedir?

*”Söyleşi saatinden birkaç saat önce İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Yahşi’nin, Atatürk Lisesi Müdürü’nü aradığı, söyleşinin iptal edilmesi yönünde baskı yaptığı, hatta Ergülen’in BirGün gazetesi yazarı olduğunu belirterek hakkında birtakım ithamlarda bulunarak ‘Şikayet var etkinliği iptal edin’ şeklinde talimat verdiği iddialarının araştırılması amacıyla soruşturma başlatılmış mıdır? Başlatılmadıysa neden başlatılmamıştır? Başlatıldıysa soruşturma hangi aşamadadır? Elde edilen bulgu ve/veya sonuçlar nelerdir?

*”İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Yahşi’nin kamu kaynaklarını şahsi menfaatleri doğrultusunda kullandığı iddiası ile ilgili soruşturma geçirdiği doğru mudur? Bu konudaki açıklamanız nedir?

*”Söz konusu soruşturma gerçeği yansıtmaktaysa hem hukuk dışı hem etik dışı davranan Ömer Yahşi’nin hâlâ İzmir İl Milli Eğitim Müdürü olarak görev yapıyor olmasını nasıl açıklamaktasınız?”

Ne olmuştu?

Şair-yazar Haydar Ergülen’in İzmir Atatürk Lisesi’ndeki etkinliği İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından iptal edildi. Etkinliğe katılmak üzere İstanbul’dan uçakla İzmir’e gelen Ergülen’e karar uçaktan indikten sonra bildirildi.

Tarihi Atatürk Lisesi’ndeki öğrencilerle şiiri konuşmayı beklerken son anda iptal olan etkinlik sonrası İzmir’de yayınlanan bir yerel gazeteye konuşan Ergülen, “Yıllardır ders kitaplarında adım geçiyor, beni okula almamaları ilginç oldu tabii. Çocuklarla elbette şiiri konuşacaktık ama TÜGVA’dan, ENSAR’dan da bahsedecektim. Gittiğim her yerde bu konuda konuşuyorum. Burada da konuşacaktım. Etkinliği engelleyerek belki bunu engellemiş oldular” dedi.

 

Kaynak: bianet

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal