Hasankeyf’te Eyyubi Sultanı Süleyman Han’ın mezarı bulundu

Hasankeyf’te Eyyubi Sultanı Süleyman Han’ın mezarı bulundu

Ilısu Barajı’nın suları altında kalma tehlikesi yaşayan Batman’ın Hasankeyf ilçesindeki tarihi eserlerin taşınması için yapılan kazı çalışmalarında, Eyyubi Sultanı Süleyman Han’ın mezarı bulundu.

Ilısu Barajı ve HES projelerinden etkilenen tarihi eserlerin yer değiştirme çalışmalarına geçen yıl başlanmıştı. Devlet Su İşleri (DSİ)  Müdürlüğü tarafından Ilısu Barajı HES Projesi Kültürel Varlıkları Koruma Kurtarma Çalışmaları kapsamında 1400 yılında Süleyman Han’ın yaptırdığı Hasankeyf Orta Kapısı, 1500 tonluk Artuklu Hamamı, 850 tonluk İmam Abdullah Zaviyesi, 540 yıllık tarihi Zeynel Bey Türbesi ve 1407 yılında Süleyman Han tarafından inşa ettirildiği bilinen Sultan Süleyman Camisi minaresi taşınmıştı.

Kazı çalışmalarında Süleyman Han’ın mezarıyla beraber Eyyubi Hanedanlığı üyelerine ait olduğu düşünülen altı mezarın daha bulunduğunu söyleyen Batman Müze Müdürü Şeyhmus Genç, şöyle dedi:

“Kazılar sırasında Süleyman Han’a ait olduğu belgelenen mezara denk gelindi. Aynı zamanda aynı yerde Eyyubi Hanedanlığı üyelerine ait olduğu düşünülen altı mezar daha tespit edildi. Süleyman Han mezarı, mezar taşları, sandukası ve çıkarılan iskeletler koruma altına alındıktan sonra Mardin Artuklu Üniversitesine gönderildi.”

Mardin Artuklu Üniversitesi’ndeki incelemelerin ardından Süleyman Han Türbe ve sandukasının tekrar Hasankeyf’e getirileceğini belirten Genç, eserlerin restorasyon çalışmalarından sonra müzede ziyarete açılacağını ifade etti. Genç şu ifadeleri kullandı:

“Gerekli incelemeler yapıldıktan sonra Hasankeyf Müzesi’nde koruma altına alınacak. Aynı zamanda Sultan Süleyman Han’a ait sandukanın restorasyon çalışmaları da yine müze müdürlüğümüz bünyesinde devam etmektedir. Bunların restorasyon çalışması tamamlandıktan sonra Hasankeyf Müzesi’nin teşhire açılan bölümünde sergilenecek.”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal