Haruki Murakami’nin öyküsünden uyarlanan Oscar adayı ‘Şüphe’ gösterimde

Haruki Murakami’nin öyküsünden uyarlanan Oscar adayı ‘Şüphe’ gösterimde

Bu hafta biri yerli, altısı yabancı, yedi film gösterime giriyor.

Japon yazar Haruki Murakami’nin 1992 tarihli on sayfalık öyküsünden uyarlanan “Şüphe”, ilk gösterimini Cannes Film Festivali’nin ana yarışma bölümünde gerçekleştirdi. Festivalden iki ödülle ayrılan Güney Kore yapımı film, “Vaha”, “Güneşli Kent” ve “Şiir” filmleriyle tanınan yönetmen Lee Chang-dong’un imzasını taşıyor. Senaryosunu Chang-dong ile Oh Jung-mi’nin kaleme aldığı “Şüphe”, Yabancı Dilde En İyi Film dalında Güney Kore’nin Oscar adayı.

Chang-dong’un sekiz yılın ardından yönetmen koltuğuna oturduğu dram-gerilim türündeki filmin başrolünde Yoo Ah-In yer alıyor. Ona Steven Yeun ve Jeon Jong-seo eşlik ediyor.

Yazarlıkla uğraşan Jongsu, kalan vaktinde kuryelik yapıyor. Jongsu, bir gün bir paket teslimatında eski komşusu Haemi’yle karşılaşıyor. İkili kısa sürede güçlü bir yakınlık  yaşasa da  Haemi’nin Afrika seyahatine gitme planları, bu ilişkiye gölge düşürüyor. Haemi, seyahatte olduğu süreçte Jongsu’dan kedisine bakmasını rica ediyor. Kedi aracılığıyla iletişimlerinin kopmayacağını düşünen Jongsu bu teklifi kabul ediyor. Haemi’nin dönüşünü bekleyen Jongsu, beklenmedik bir şeyle karşılaşıyor. Haemi, Afrika’dan Ben isminde gizemli bir adamla geliyor ve herkes için sıra dışı bir dönem başlıyor.

Replikalar

Jeffrey Nachmanoff’un yönetmenliğinde çekilen “Replikalar”ın başrolünde Keanu Reeves yer alıyor. Ona Alice Eve’in eşlik ettiği film bilimkurgu türünde işleniyor.

Ailesine ve kariyerine tutkuyla bağlı olan nörobilimci William Foster, büyük bir projede çalışmaktadır. İnsan zihnini sanal platforma aktarma üzerine yaptığı çalışmaların sonuna gelen bilim adamı, bir trafik kazasında tüm aile fertlerini kaybeder. Bu yıkımı kaldıramayan Foster, meslektaşı Ed Whittle ile beraber onları tekrar hayata döndürmek için klonlarını yapmaya çalışır. Dört kişilik aileden sadece üç kişiyi hayata döndürme şansı olduğu bilen Foster, bir karar vermek zorundadır.

Robin Hood

Birçok kez sinemaya uyarlanan “Robin Hood”, “Black Mirror” adlı dizinin yönetmenlerinden Otto Bathurst’ün imzasını taşıyor  Joby  Harrold ile David James Kelly’nin senartisliğini üstlendiği filmin oyuncu kadrosunda “Kingsman” serisinden tanınan Taron Egerton, Oscar ödüllü Jamie Foxx, Tim Minchin, Eve Hewson, Altın Küre adayı Ben Mendelsohn ve “Fifty Shades” serisinden tanınan Jamie Dornan yer alıyor.

Bathurst filmle ilgili olarak, “Robin Hood’un, 800 yıldır kahraman olmasının asıl nedeni, hükümet için büyük bir diken oluşu. Bu yüzden insanlar onu hâlâ seviyorlar, çünkü o,bu muhalif sesin bir sembolüdür” diyor.

Robin Hood, Haçlı Seferleri’nden dönüyor. Döndüğünde ise Sherwood Ormanı’nda yolsuzluklar ve haksızlıkların baş gösterdiğini görüyor. Bir yandan halkına maddi destek sağlayan Robin Hood bir yandan da Nottingham Şerifi’nin yaptığı yolsuzluklarla mücadele ediyor.

Creed II: Efsane Yükseliyor

2015 yapımı “Creed: Efsanenin Doğuşu” filminin devam halkası olan “Creed II: Efsane Yükseliyor”un yönetmenliğini Steve Caple Jr. üstleniyor. Dram-aksiyon türünde işlenen filmin başrollerini Sylvester Stallone ve Michael B. Jordan paylaşıyor. Onlara Tessa Thompson ve Phylicia Rashad eşlik ediyor.

Rocky Balboa’nın eğitmenliğinde çıkış yakalayan genç boksör Adonis Creed, çok yakında ailesinin geçmişiyle bağları olan bir rakiple karşı karşıya gelecektir. Rocky ve Adonis ortak miraslarıyla yüzleşirken, neyin savaşmaya değer olduğunu sorgulamaya başlarlar.

Ralph ve İnternet: Oyunbozan Ralph 2

2012 yapımı “Oyunbozan Ralph”in devam halkası olan “Ralph ve İnternet: Oyunbozan Ralph 2” adlı animasyon filmin yönetmenliğini Rich Moore ve Phil Johnston üstleniyor. 7 yaş uyarısıyla yayımlanan filmin orijinal seslendirme kadrosunda John C. Reilly, Sarah Silverman, Taraji P. Henson, Kelly Macdonald, Gal Gadot, Kristen Bell, Mandy Moore, Alan Tudyk, Jane Lynch, Idina Menzel, Jack McBrayer ve Jodi Benson yer alıyor.

Video oyun salonunu geride bırakıp internet dünyasına adım atan oyun karakteri Ralph ile arkadaşı Vanellope, video oyunu Sugar Rush’ı kurtaracak bir yedek parça bulmak için bir maceraya atılırlar.

Lanetli Sular

Georges Padey’in imzasını taşıyan “Lanetli Sular”ı senaryosunu Padey ile başrol oyuncusu Itizar Martinez kaleme aldı. Martinez’e Dennis Mencia, Raul Walder, Sean Ormond gibi isimlerin eşlik ettiği korku filmi, Türkiye’de Özen Film etiketiyle gösteriliyor.

Sara, hem şehir dışındaki arkadaşını ziyaret etmek hem de biraz tatil yapmak için yola koyulur. Arkadaşının evine varan ve orada kalmaya başlayan Sara için her şey normal ilerler. Sara, evdeki havuzun etrafında verilen partiye katılır ve misafirlerden biri ona tedirgin edici bir ikazda bulunur. Derhal orayı terk etmesi söylenen Sara, bunu kulak ardı ederek eğlenmeye devam ederken yüzme havuzunda şeytani bir varlığın saldırısına uğrar. Kısa süre sonra suyla temas eden herkesin tehlike içinde olduğunu keşfeder. Çaresiz kalan Sara, sonunda derinlerde gizlenen bu mistik yaratıkla yüzleşmek zorunda kalacaktır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal

Son yazılar

En çok okunanlar

En çok yorumlananlar