‘Harry Potter’ ve ‘Alacakaranlık’ kitaplarını yakan rahip: Bir talihsizlik oldu

‘Harry Potter’ ve ‘Alacakaranlık’ kitaplarını yakan rahip: Bir talihsizlik oldu

Sputnik’in Associated Press’ten aktardığına göre, Polonya’nın Gdańsk kentindeki Katolik kiliselerinden birinde, Hıristiyan öğretisine aykırı olduğu gerekçesiyle “Harry Potter” ve “Alacakaranlık” serisinin de olduğu bazı kitapları yakan rahiplerden Rev Rafal Jarosiewicz, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla özür diledi.

Rev Rafal Jarosiewicz adlı rahip, Facebook hesabından yaptığı paylaşımda pişman olduğunu ifade ederek, kitapların yakılmasının “talihsizlik” olduğunu belirtti.

Kitapların ve diğer “şeytani” eşyaların yakılması, Evanjelist Katolik vakfı SMS z Nieba’nın (Cennetten gelen SMS) Facebook hesabından paylaşılmıştı ve tepki çekmişti. Söz konusu fotoğrafların ise daha sonra silindiği görüldü.

Cemaati sihir ve okültler hakkında uyarma amacıyla yakıldı

Söz konusu eşyaların ise yakılmak üzere cemaat tarafından getirildiği öğrenilmişti.

Vakıf tarafından yapılan açıklamada, eşyaların yakılmasının cemaati sihir ve okültler hakkında uyarma amacı taşıdığı belirtildi.

Kitapların ve eşyaların yakılması ise, sosyal medyada yapılan paylaşımlarda Nazilerin kitap yakma seremonilerine benzetildi.

Vakfın tavrını eleştiren bir kullanıcı, paylaşımında “Bugüne kadar Harry Potter adına tecavüz eden, cinayet işleyen ya da hırsızlık yapan kimseyle karşılaşmadım. İncil adına ise, evet karşılaştım. Kötü haber beyler” ifadelerini kullandı.

Başka bir kullanıcı ise, “Bunun ne kadar hastalıklı olduğunu göremiyor musunuz? Bir sonraki planınız ne, cadıları yakmak mı? Bir Katolik olarak size katılmıyorum, kitap yakmak aptallıktır” yorumunda bulundu.

‘Bu yanlış rahiplik faaliyetini beğenmedim’

Olay, Evanjelik vakfının Koszalin’deki piskoposluk sözcüsü Rev Wojciech Parafianowicz tarafından da kınandı. Parafianowicz, “Bu yanlış rahiplik faaliyetini beğenmedim” dedi.

Olay sonrasında Rev Jarosiewicz para cezasına çarptırıldı ve çevreci gruplar da açık alanda ateş yakıldığı gerekçesiyle hakkında savcılığa şikayette bulundu.

Kitap yakmayla gündeme gelen Polonya’nın Katolik Kilisesi, aynı zamanda çocuk istismarı skandallarıyla da boğuşuyor.

Polonya Piskoposluk Konferansı tarafından geçen ay yayınlanan raporda, ülkedeki yaklaşık 400 din adamının son otuz yıl boyunca çocuklara cinsel istismarda bulunduğunun tespit edildiği açıklanmıştı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal