Halkevleri 87’nci yaşını kutluyor

Halkevleri 87’nci yaşını kutluyor

1932’de kurulan Halkevleri, 87’nci yıldönümünü 16-20 Şubat tarihleri arasında Ankara’daki Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde (ÇSM) düzenleyeceği etkinliklerle kutlayacak.

“Geleceğe Yürüyoruz” sloganıyla düzenlenecek olan kuruluş etkinlikleri kapsamında 16-19 Şubat tarihlerinde, küratörlüğünü Füsun Kavalcı’nın üstlendiği “Bir Sofra Kuruluyor… Bir Dokuz Üç İki” başlıklı sergi ÇSM’nin Osman Hamdi Bey Sergi Salonu’nda ziyaret edilebilecek. Halkevlerinin yayımladığı kitaplar, dergiler ve plaklarla 87 yıllık kültür-sanat mücadelesi gösterilecek.

Etkinliklerin ikinci günü olan 17 Şubat’ta, çeşitli çocuk atölyeleri düzenlenecek. Program saat 13.00’te modern dans gösterisiyle başlayacak. Çocuk atölyeleri ise şöyle: “Bir Şehir Hikâyesi: Ottiva’nın Animasyonu”, “Atölye Fasa-Fiso, Modern Çocuk Hikâyeleri Atölyesi, Radyo Şalala Atölyesi, Evrim Atölyesi, Evrim Atölyesi, Sokak Oyunları Atölyesi, Çocuk ve Mimarlık Atölyesi, Haklarımı Yazıyorum-Gazetemi Tasarlıyorum, Türcülük ve Hayvan Hakları.

Aynı gün, Türk Psikologlar Derneği Genel Sekreteri Ebru Ergin’in, Çocuk İçin Başka Bir Dünya Mümkün Girişimi’nden Ezgi Koman’ın ve Ankara Barosu Çocuk Hakları Merkezi’nden Avukat Hasan Erdoğan’ın katılımıyla “Çocuk Hakları Forumu” düzenlenecek.

Üçüncü gün olan 18 Şubat’ta saat 19.00’da,  Halkevleri’nin mücadelesine omuz verenlerle bir buluşma yapılacak.

19 Şubat günü saat 15.00’te kadınlar, Ayizi Kadınları ve Erendiz Atasü’nün katılacağı “Kadınlar Neden Yazar?” başlıklı panelde bir araya gelecek. Akşam saat 19.00’da ise Ahmet Telli ve Elif Çongur’un katılımıyla “Kültür Üretici Olmak” başlıklı söyleşi gerçekleşecek.

Aynı gün Ahmet Telli, Aksu Bora, Banu Bülbül, Elif Çongur, Erhan Karadağ, Erendiz Atasü, Gökçer Tahincioğlu, İlknur Üstün, İsmail Saymaz, Mehmet Özer, Nagehan Tokdoğan başta olmak üzere birçok yazar kitaplarını imzalayacak.

Kuruluş etkinlikleri Rutkay Aziz ve Taner Barlas’ın sahneleyeceği “Adalet, Sizsiniz” adlı oyunla son bulacak. Oyun, 20 Şubat günü saat 19.30’da, Milli Eğitim Bakanlığı Şura Salonu’nda sahnelenecek. Halkevleri’nin başlatmış olduğu “Okumak Özgürleştirir” kampanyası kapmasında getirilen her kitap ise bir bilet yerine geçecek.

Daha detaylı bilgi edinmek ve gelişmelerden haberdar olmak için  www.facebook.com/Halkevleri ve Twitter: @Halkevleri sayfaları takip edilebilir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal