Halil Ergün’den Soylu’ya tepki: ‘Övünmesi gerekirken saldırıyor’

Halil Ergün’den Soylu’ya tepki: ‘Övünmesi gerekirken saldırıyor’

Sanatçı Ergün, Kadir İnanır’ın ve “Devran”ı izleyemeye gidenlerin İçişleri Bakanı Soylu tarafından hedef gösterilmesini “dehşet verici” olarak niteledi ve ekledi: “Kadir İnanır bu toplumun, sanatın yüz akı.”

bianet’ten Evrim Kepenek’in haberine göre, sanatçı Halil Ergün, öfkeli ve kaygılı. Kaygısının nedeni, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun Kadir İnanır’ı hedef göstermesi.

“Bu ülkede her yurttaşın tiyatro yazma, yapma, izleme, oynama hakkı vardır. Ülkede artık kaba bir siyaset hâkim ve bu mesele artık çok can sıkıcı bir hal almaya başladı. Ne yapsın sanatçılar, yaşamasınlar, oyun yazmasınlar mı?

“Ne yapsın yani insanlar, yaşamasın mı ne yapsın? Bu ülkede cumhurbaşkanlığına aday olmuş bir siyasetçi ve cezaevinde kitap yazıyor. Bakan bununla övünmesi gerekirken, saldırıyor.

“Kadir İnanır gibi sanatçıların bu ülkede olması bizim için onur kaynağı ama siyasetçiler bunu göremiyor. Ben bunu nasıl anlayabilirim?”

Sanatçı Jülide Kural, HDP önceki dönem Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın “Devran” kitabını sahneye uyarlamış ve oyun 11 Ocak Cumartesi akşamı izleyici ile buluşmuştu. Basında da geniş yer bulan oyuna katılım yoğundu.

Oyunun ardından açıklama yapan Soylu, “Elinizdeki, kanları tiyatro oyunları ile temizleyemezsiniz” ifadelerini kullandı. Tiyatroda izleyici olarak bulunan sanatçı Kadir İnanır’a da hitaben “Eksik yapmışsınız Kadir Efendi” dedi.

AA’dan aktarılan haberlere göre, İçişleri Bakanı Soylu, şunları söyledi:

“Selahattin Demirtaş bir tiyatro yazıyor. Birileri de karşısına geçip o tiyatroyu seyrediyor, alkışlıyor. Eksik yapmışsınız Kadir Efendi. Eksik yapmışsınız o tiyatroya gidenler. O tiyatronun bir tarafına şehit edilen Yasin Börü’nün de fotoğrafını assaydınız, katledilen 39 kişinin de fotoğraflarını assaydınız. Elinizdeki, kanları tiyatro oyunları ile temizleyemezsiniz. Bu milleti de aldatamazsınız. Bu ülkeyi de bölemeyeceksiniz. Yurt dışına gidip kulaklarına üflenen birtakım telkinlerle Türkiye’nin huzurunu bozamayacaksınız. Türkiye eski Türkiye değil.”

‘Aklım almıyor’

 Sanatçı Halil Ergün, Soylu’ya şu sözlerle tepki gösterdi.

“İBB Başkanı diyor ya ‘Kanal İstanbul siyasi değil hayatidir’ diye. Artık bu meselede öyle. Bu ülkede sanatçıların varlığı da bu noktaya gelmiştir. Ne yapalım yani? Yaşamayalım mı? Üretmeyelim mi?

“Ne yapsın yani insanlar, yaşamasın mı, ne yapsın? Bu ülkede cumhurbaşkanlığına aday olmuş bir siyasetçi ve cezaevinde kitap yazıyor. Bakan bununla övünmesi gerekirken, saldırıyor.

“Aklım almıyor. Hiçbir mantık bana bunu açıklayamıyor. Nasıl oluyor da ülkenin bir bakanı, bir sanatçı hakkında bu sözleri söyleyebiliyor.

‘Kadir İnanır bu ülkenin yüz akı’

“Kadir İnanır bu ülkenin en önemli sanatçılarından biri. Bu toplumun, sanatın yüz akı. O, bu ülkedeki toplumsal sorunlara karşı sorumluluk almış bir isim, siz onu nasıl bu şekilde hedef alabiliyorsunuz? Dehşet verici. Kadir İnanır gibi sanatçıların bu ülkede olması bizim için onur kaynağı ama siyasetçiler bunu göremiyor. Ben bunu nasıl anlayabilirim?

“Yaşamı ve yaşatmayı seçen insanlar, sanatçılar bu şekilde hedef gösterilmesini kabul edemiyorum. Sanatçılar toplumsal görevleri gereği zaten yaşamı savunuyorlar, bunu sahneye taşıyorlar. Bunun neresi siyasetçileri rahatsız ediyor? Bu ülkede artık siyasetçiler gibi düşünmeyen insanlar yaşamasın mı? Siyasetçilerle aynı fikirde değiller diye sanatçılar yaşamasın mı bu ülkede?”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal