Haftanın şiiri: Burhan Uygur’un resimleriyle Can Yücel’den

Haftanın şiiri: Burhan Uygur’un resimleriyle Can Yücel’den

Can Yücel’in (1926-199) şiirlerine hayranlık duyan ressam Burhan Uygur (1940-1992), şiirleri resimlemiş, Can Yücel’in şiirleriyle Burhan Uygur’un resimlerinin yer aldığı “Rengâhenk” adlı kitap, 1983 yılında, bir yayınevi tarafından değil, Hakan Ofset etiketiyle, çok da muntazam olmayan bir biçimde basılmıştı. Bu kitap yıllar sonra, Uygur’un ölümünün ardından, bu kez özel bir baskıyla, 2007 yılında İKSV tarafından da okura ulaşmıştı.

Ferit Edgü, buradaki önsüzünde şöyle diyordu:

“Sanatlar arasında kardeşlik var mıdır? Varsa hangi sanatlar hangilerinin kardeşidir? Kan bağından değil, sanatların yapısından, sanatların dilinden söz ediyorum.
Uzun yıllar, şiir müzikle eşleştirildi.
Şiir-resim ilişkisi Batı’da her iki sanat dalı için de son derece verimli olmuş, şairle ressamın işbirliğinden olağanüstü güzellikte kitaplar doğmuştur.
Can Yücel’in şiiri ile Burhan Uygur’un resminin, bu bir benzeri olmayan kitapta buluşmaları da bunun kanıtıdır. Bu buluşma gerçek bir tansıktır. Çünkü meşrepleri aynı ama sanatlarının dilleri bunca farklı iki sanatçının yapıtlarının bir araya geldiğinde böylesi bir uyum yarattığı pek az görülmüştür.”

Bu uyumun ilk yansımasından, Can Yücel’in şiirleriyle Burhan Uygur’un resimlerinin buluştuğu kitaptan bazı sayfalar şöyle:

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal

Son yazılar

En çok okunanlar

En çok yorumlananlar