Güney Afrika toplumsal cinsiyet eşitliği tarihinde ilk: Kabinede kadın ve erkek sayısı eşit

Güney Afrika toplumsal cinsiyet eşitliği tarihinde ilk: Kabinede kadın ve erkek sayısı eşit

Güney Afrika Cumhuriyeti’nin yeni devlet başkanı Cyril Ramaphosa, yeni kabinesine 14 kadın, 14 erkek bakan atadı; kadın bakanlardan biri muhalefet partisinden seçildi. Hem cinsiyet eşitliğini gözetildiği, hem de demokrat bir adımın atıldığı bu durum, Güney Afrika Cumhuriyeti tarihinde cinsiyet eşitliği açısından bir ilk oldu.

Ramaphosa’nın atadığı kadın bakanlardan biri muhalefetteki İyi Parti’ye üye. Kıdemli siyasetçi Patricia de Lille, altyapı bakanlığına atandı.

Güney Afrika’da 8 Mayıs’ta düzenlenen seçimleri Afrika Ulusal Kongresi kazanmış, Cyril Ramaphosa geçen cumartesi yemin ederek göreve gelmişti.

Ramaphosa’nın kabinesinde cinsiyet eşitliğini gözetmesi ülkede memnuniyetle karşılanırken, bakan sayısı da 36’dan 28’e düşürüldü.

Güney Afrika’da kadın hakları

Dünya Ekonomik Forumu’nun (DEF) 2018 Küresel Toplumsal Cinsiyet Uçurumu Raporu’na göre Türkiye, cinsiyet eşitsizliğinde 149 ülke arasında 130’uncu sırada. Güney Afrika ise aynı listede 19’uncu sırada yer alıyor.

Güney Afrika Cumhuriyeti’nde kadınlar, 9 Ağustos Ulusal Kadınlar Günü’nü kutluyor. 1956’daki büyük yürüyüşün anısına kadınlar günü ilan edilen günde kadın hakları, cinsiyet eşitliği, kadına karşı şiddet ve tacizin son bulması talepleriyle yürüyüşler başladı.

9 Ağustos 1956’da farklı ırk ve sınıftan 20 bin kadın, Güney Afrika Cumhuriyeti’nin başkenti Pretoria’da geçiş yasasını protesto etmek için hükümet binasına yürüdü. Geçiş yasasına göre ülkede yaşayan siyahiler kent merkezine girebilmek için geçiş kartına sahip olmalıydı.

Güney Afrika Kadınlar Federasyonu, bu yasaya karşı çıkmak için büyük bir yürüyüş ve imza kampanyası düzenledi. Kadın yürüyüşü esnasında söylenilen “Bir kadına bulaşarak sert bir kayaya çarptın” sözü, yürüyüşün sloganı oldu.

 

Kaynak: Bianet

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal