Gümüşlük’te klasik müzik rüzgârı yarın başlayacak

Gümüşlük’te klasik müzik rüzgârı yarın başlayacak

Bu yıl Bodrum Klasik Müzik Derneği tarafından 15. kez düzenlenen Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali, yarın başlayıp 4 Eylül’de sona erecek.

Piyanist Eren Levendoğlu’nun sanat yönetmenliği üstlendiği ve piyanist Gülsin Onay’ın sanat danışmanlığını yaptığı festival “kumda”, “suda” ve “taşta” olmak üzere üç ayrı başlık altında sergilenecek. “Kumda” konseptinde festivalin genç yüzleri sahne alacak. “Suda” konsepti yurt dışından gelen etnik müzik ve caz sanatçılarını ağırlayacak. “Taşta” konsepti ise yine 25 asırlık taş ocağında klasik müziğin ustalarını ağırlayacak.

Bodrum’un Gümüşlük Koyu’nda gerçekleşecek festivale; ABD/İsrail, Zimbabve, İtalya, Almanya, Singapur, Kıbrıs ve Rusya’dan yapılacak katılımlarla 8 ana konser verilecek.

Festivalin yarın “Kumda” başlığı altında, Gümüşlük Festival Akademisi (GFA) Fora Baltacıgil Kontrbas Sınıfı öğrencilerinin konseriyle başlayacak. 7 Ağustos’ta GFA Bildağ Tokay Viyolonsel Sınıfı öğrencilerinin konseri, 9 Ağustos’ta GFA Alexander Markov ve Erkin Onay Keman Sınıfı öğrencilerinin konseri dinlenebilecek. 23 Ağustos’ta piyano öğrencilerinin konserinin ardından, seri 31 Ağustos’ta flüt öğrencilerinin konseriyle sona erecek.

25 asırlık tarihi taş ocağında gerçekleşecek “Taşta” konsepti kapsamında; ilk konser 10 Ağustos Cuma akşamı, keman sanatçısı Alexander Markov ve piyanist Gülsin Onay’ın konseriyle başlayacak. 12 Ağustos Pazar akşamı, dünyaca ünlü pedagog ve piyanist-besteci Cyprien Katsaris’in piyano resitali gerçekleşecek. 15 Ağustos Çarşamba akşamı Singapurlu Shaun Choo piyano resitali verecek. 20 Ağustos Pazar akşamı ise Alman piyanist Konrad Richter sahne alacak. 4 Eylül Salı akşamı, piyanist Gülsin Onay ile GFA’da eğitim almış 4 büyük piyanist “440 Tuş” başlıklı programıyla festivalin 15. yılı kutlanacak.

“Suda” serisindeki konserler 28 Ağustos Salı günü Zimbabve’den başladıkları turneye Gümüşlük ile devam eden Blessing “Bled” Chimanga & Dreams Band konseriyle başlayacak. 1-2 Eylül tarihlerinde gerçekleşecek konserlerde Oran Etkin dinlenebilecek. New York Times’ın “büyük klarnetçi ve mükemmel bir doğaçlamacı” diye tanımladığı Oran Etkin, 1 Eylül’de Timbalooloo ile “Çocukça Bir Gün” projesiyle cazseverler ve çocuklarla buluşacak. 2 Eylül akşamı ise, Oran Etkin “Reimagining Benny Goodman Project” ile sahnede olacak. “Suda” konsepti kapsamındaki konserler Festival Merkezi’nde, saat.20.30’da başlayacak. Festival takvimi şöyle:

KUMDA Toprak Ev, saat: 20.30

GFA Kontrbas – 1 Ağustos 2018 Çarşamba

GFA Viyolonsel – 7 Ağustos 2018 Salı

GFA Keman – 9 Ağustos 2018 Perşembe

GFA Piyano – 23 Ağustos 2018 Perşembe

GFA Flüt – 31 Ağustos 2018 Cuma

SUDA Festival Merkezi, saat: 20.30

Blessing “Bled” Chimanga & Dreams Band – 28 Ağustos 2018 Salı

Oran Etkin & Timbalooloo “Çocukça Bir Gün” – 1 Eylül 2018 Cumartesi

Oran Etkin “Reimagining Benny Goodman Project” – 2 Eylül 2018 Pazar

TAŞTA Atik Taş Ocağı, saat: 21.15

Alexander Markov & Gülsin Onay – 10 Ağustos 2018 Cuma

Cyprien Katsaris – 12 Ağustos 2018 Pazar

Shaun Choo – 15 Ağustos 2018 Çarşamba

Konrad Richter – 20 Ağustos 2018 Pazartesi

440 Tuş – 4 Eylül 2018 Salı

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal