Gültan Kışanak’tan “Kürt Siyasetinin Mor Rengi”

Gültan Kışanak’tan “Kürt Siyasetinin Mor Rengi”

31 Ekim 2016’dan bu yana Kandıra Cezaevinde tutuklu bulunan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin eski eş başkanı Gültan Kışanak “Kürt Siyasetinin Mor Rengi” adlı bir kitap yazdı. 21 Eylül’de Dipnot Yayınları’nca okura sunulacak kitapta cezaevilerinde tutuklu bulunan siyasetçi kadınların deneyimleri aktarılıyor. Editörlüğünü Hülya Osmanağaoğlu’nun üstlendiği kitabın telif geliri Kadın Okuma Evleri’ne bağışlanacak.

Kitapta yer alan metinlerde, Kürt kadınlarının siyasal alandaki mücadelelerinin erkek egemen sistemi nasıl gerilettiği, onun karmaşık ve kimi zaman da örtük çizgilerini nasıl görünür kıldığı, okura yaşanmışlıklar üzerinden anlatılıyor.

Geçtiğimiz günlerde tutuklu bulunduğu Kandıra Cezaevi’nden IMPNews’in sorularını yanıtlayan Kışanak, bir senede tamamladığı kitap için cezaevinde bulunan kadın milletvekilleri ve belediye başkanlarıyla mektup aracılığıyla röportajlar yaptığını söylemişti:

“Cezaevindeki kadın arkadaşların da önerisi ile kitap çalışmasına başladım. Kitap da ancak bir yılda bitti. Sanırım önümüzdeki günlerde yayınlanacak. Kitap, 1991 yılından bu yana Halkın Emek Partisi (HEP) geleneğini devam ettiren siyasi partilerdeki kadın mücadelesini konu alıyor. Siyasi partiler erkek egemenliğinin çok güçlü olduğu yapılar. Kadınların siyasi partilerde kendini var etmesi, özne olması, irade olarak kabul edilmeleri, hele hele parti yöneticisi, milletvekili ya da belediye başkanı gibi temsiliyet görevine seçilmeleri son derece zorlu mücadeleler sonucu mümkün oluyor. Gazeteciliğin verdiği cesaretle, bu süreçte cezaevinde olan kadın milletvekilleri ve belediye başkanları ile mektuplaşarak röportajlar yaptım. Ortaya, siyasi partilerdeki kadın mücadelesini anlatan bir deneyim kitabı çıktı. Şimdi kitapta röportajı yer alan kadınlar, hepimiz büyük bir merak ve heyecan ile kitabın yayınlanmasını bekliyoruz.

Gültan Kışanak’ın hazırladığı kitapta yazılarıyla yer alan isimler ise şöyle: “Aysel Tuğluk, Burcu Çelik Özkan, Çağlar Demirel, Diba Keskin, Dilek Hatipoğlu, Edibe Şahin, Evin Keve, Fatma Doğan, Figen Yüksekdağ, Gülser Yıldırım, Leyla Güven, Nurhayat Altun, Sara Kaya, Sadiye Süer Baran, Sebahat Tuncel, Selma Irmak, Servin Karakoç, Yıldız Çetin, Zeynep Han Bingöl, Zeynep Sipçik, Mukaddes Kubilay.”

Kaynak: Gazete Karınca

 

 

 

 

 

1 yorum

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal

Son yazılar

En çok okunanlar

En çok yorumlananlar