Göreme Vadisi, Cumhurbaşkanlığı kararıyla millî park olmaktan çıkarıldı

Göreme Vadisi, Cumhurbaşkanlığı kararıyla millî park olmaktan çıkarıldı

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Göreme Vadisi, millî park olmaktan çıkarıldı. Karar Resmi Gazete’de yayımlandı.

Göreme Vadisi, 1986’da çıkarılan bir kararla millî park olmuştu.

Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre, Muğla’nın Bodrum ilçesindeki Torba ve çevresi ile Kızılağaç İçmeler bölgesinin kültür ve turizm koruma ve gelişim bölgesi olarak tespit ve ilan edildi.

Söz konusu karar, 2634 sayılı Turizmi Teşvik Kanunu’nun 3’üncü maddesi gereğince verildi.

Erdoğan’ın kararıyla Göreme Vadisi ve çevresindeki alanın milli park olarak belirlenmesi hakkındaki 30 Ekim 1986 tarihli Bakanlar Kurulu kararı yürürlükten kaldırıldı.

İç Anadolu Bölgesi’nde Nevşehir ili sınırlarında yer alan ve UNESCO tarafından Dünya Doğal ve Kültürel Mirası listesine dahil edilen Göreme ve çevresinin millî park olarak kabul edilmesi 1967 yılında düşünülmüş ve bu yıllarda millî parkın uzun devreli gelişim planı yapılmıştı. Ancak o dönemde yürürlükte bulunan 6831 sayılı yasanın 25’inci maddesine göre yalnız orman rejimine giren alanlar millî park olarak ayrılabileceğinden bu plan uygulamaya konamamıştı. 2873 sayılı yasanın 1983 yılında yayımlanması ile birlikte Göreme Tarihi Millî Parkı’nın kuruluş yolu da açılmış oldu. 30 Ekim 1986’da  86/11135 sayılı Bakanlar Kurulu kararı ile millî parkın ilanı gerçekleşmişti.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal