‘Gırnatacı’ romanı Kanada ve ABD’de müzikal olarak sahnelenecek

‘Gırnatacı’ romanı Kanada ve ABD’de müzikal olarak sahnelenecek

Ercüment Cengiz’in ilk romanı “Gırnatacı”, Kanada Hükümeti’nin (Canada Councel For Arts) desteğiyle iki ülke arasında bir kültür köprüsü kurulmasını hedefleyen fikir doğrultusunda Kanada ve ABD’de müzikal olarak sahnelenecek.

Everest Yayınları’ndan çıkan ve 2012 yılında “Everest İlk Roman Ödülü”ne değer görülen “Gırnatacı”, bağımsız tiyatro topluluğu Theatr Why Not ile Nedim Saban yönetimindeki Tiyatro Kare iş birliğinde müzikale evriliyor. Kanadalı ve Türk oyuncuların yer alacağı müzikali, Kanadalı sanatçı Guillermo Verdecchia sahneye uyarlıyor.

Müzikalde geçen Türkiye sahneleri geçmişe dönüş şeklinde gölge oyunu tekniği kullanılarak yorumlandı. “Gırnatacı”nın müzikleri ise iki kültürü birleştiren tınılardan seçildi.

9 Kasım gecesi Toronto’da okuma provası sahnelenecek olan müzikal, romanın çoğunluğunda bahsi geçen Chicago başta olmak üzere farklı ülkelerde, farklı kentlerde ve Türkiye’de de seyircisiyle buluşacak.

1890’lı yıllardan 1955’e uzanan roman, İstanbul ile Chicago arasında aşk, kardeşlik, vefa, vefasızlık duygularıyla savrulan Osman’ın hikâyesini anlatıyor. Galata Küplü Meyhane’de gırnata çalan on yedi yaşındaki Osman, 1893 yılında Sultan II. Abdülhamit’in emriyle Chicago Jackson Park’ta açılan “Kristof Kolomb Umumi Sergisi”ne Tokmakçı Fevzi ve Zurnacı Mahmur ile beraber gönderilir. Burada musiki heyetine dahil olan Osman, Scott Joplin’in kendisini keşfetmesiyle caz gruplarına da dahil edilir. Hikâyede bir yandan Osmanlı’dan çıkıp bambaşka bir kültürle tanışan üç arkadaşın yaşadıkları anlatılır bir yandan da yaşlı annesinin, İstanbul’da bıraktığı sevgilisi Meline’nin, kan kardeşi Kevork’un ve İstanbul’un özlemini çeken Osman’ın derinlikleri sezdirilir.

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal