Gezici Festival yeniden yola çıkıyor

Gezici Festival yeniden yola çıkıyor

Ankara Sinema Derneği tarafından bu yıl yirmi dördüncüsü düzenlenen Gezici Festival, 30 Kasım’da başlayacak. 6 Aralık’a kadar Ankara’da olacak festival 7-9 Aralık tarihlerinde Sinop’ta, 10-13 Aralık tarihlerinde ise Kastamonu’da düzenlenecek.

Bu yıl festival programının “Dünya Sineması” bölümünde; Lee Chang-dong’un sekiz yılı aradan sonra çektiği ve Cannes Film Festivali’nde FIPRESCI ödülü alan  “Şüphe”, Pawel Pawlikowski’ye Cannes’da “En İyi Yönetmen” ödülünü kazandıran “Soğuk Savaş”, Lukas Dhont’un balerin olmak isteyen bir gencin hikâyesini ele aldığı “Kız” ve Sergei Loznitsa’nın Cannes’ın “Belirli Bir Bakış” bölümünde “En İyi Yönetmen” ödülüne değer görüldüğü “Donbass” filmleri görülebilecek.

Ayrıca Locarno Uluslararası Film  Festivali’nde ilk gösterimini gerçekleştiren Milorad Krstic’in senaristliğini ve yönetmenliğini üstlendiği “Koleyksiyoncu: Ruben Brandt”, Avrupa’daki göçmen sorununu konu edinen ve  Cannes’ın “Yönetmenlerin On Beş Günü” bölümünde ilk gösterimini gerçekleştiren Philippe Faucon’nun “Amin”, Karlovy Vary Uluslararası Film Festivali’ndeki “Batının Doğusu” yarışmasında “En İyi Film” seçilen Elizaveta Stihova’nın “Süleyman Dağı” filmleriyle Sheavun Mizrahi’nin Locarno, Viyana ve Sevilla film festivallerinden ödüllerle ayrılan belgeseli “Uzak Evren” de festivalde izlenebilecek.

Yılın öne çıkan yerli yapımlarının gösterileceği “Türkiye 2018”de film ekiplerinin katılımıyla çeşitli atölye çalışmaları ve söyleşiler de yapılacak. “Çocuk Filmleri” ve “Kısa Filmler”in gösterimlerine katılım yine ücretsiz olacak. “Çocuk Filmleri” bölümünde bu yıl ise ABD ve Kanada yapımı filmlere yer verildi.

Dolu dolu bir program

Sahte haberlerle ilgili filmlerden oluşan “Yalanlar Çağı” bölümü, eleştirmenler Jonathan Rosenbaum ile Ehsan Khoshbakht’ın küratörlüğünde gerçekleşecek. Mültecilere değinen filmler ise “Sığınma(sız)” bölümünde gösterilecek. Festivalin ABD ve Hollanda Büyükelçiliklerinin destekleriyle hazırlanan “Sessiz Serüven” bölümünde sessiz sinema tarihinden iki klâsik film, yenilenmiş kopyalarıyla gösterilecek. Bölümde gösterilecek yapımlar, Hollanda EYE Film Müzesi’nin sessiz film küratörlerinden Elif Rongen Kaynakçı’nın seçtiği Maurits Binger’in 1917 yapımı filmi “Delft Porseleninin Sırrı” ile San Francisco Sessiz Film Festivali’nin başkanı Roy Byrne’nın seçtiği Irvin Willat’ın 1919 yapımı filmi “Kapının Ardı” olarak belirlendi. Gösterimler Elif Rongen Kaynakçı ve Roy Byrne’nın sunumlarıyla yapılacak. Filmlere Stephen Horne ve Frank Bockius’un canlı müziği eşlik edecek.

Festivalde güncel sanat alanında üretim gösteren sanatçıların ağırlandığı bölümün bu yılki konuk sanatçısı film yapımcısı Didem Pekün. Bölümde, festival izleyicisiyle buluşacak olan Pekün’ün  ödüllü filmi “Araf” ve yönetmenliğini Barış Doğrusöz ile üstlendiği, ses sanatçısı Tülay German’ın hayatına ışık tutan belgesel “Tülay German: Kor ve Ateş Yılları” filmleri gösterilecek.

Festivalde bu yıl ilk defa  Türkiye sinemasının genç kuşağından sürpriz bir ismin hazırladığı kısa film bölümü izleyiciyle buluşacak. Her yıl olduğu gibi bu yıl da sinemanın ünlü bir isminin, tematik bir başlık altında sinema tarihinden seçtiği üç klâsik yapım gösterilecek.

Gezici Festivali’n 1995 yılından beri yanında olan, her festival için özel afişler hazırlayan  karikatürist, yazar ve yönetmen Behiç Ak, bu yıl içinde özgün bir afiş hazırlayarak desteğini sürdürüyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal