Genç yazarlar için PEN destekli platform: ‘İlkyaz’

Genç yazarlar için PEN destekli platform: ‘İlkyaz’

Uluslararası Yazarlar Birliği’nin (PEN) desteğiyle kurulan online edebiyat platformu “İlkyaz” yayına başladı. Platform aracılığıyla Türkiyeli genç yazarlar, eserlerini sergileyebilecek.

“İlkyaz”; okuyucu ile genç edebiyatı arasında bağlantı kurmayı, genç yazarlar ile usta yazarları tanıştırmayı ve de Türkiye ile dünya edebiyatı arasında köprü olmayı amaçlıyor.

Projenin kurucusu ve koordinatörü olan Ege Dündar “İlkyaz”ın, otuz beş yaşın altındaki yazarların hayal gücünü sergileyebilecekleri ve besleyebilecekleri bir platform olduğu söylüyor. Platformda genç yazarların şiir ve öyküleri aylık periyotlarda yayımlanacak. Türkiye ve dünya edebiyatında yer edinmiş önemli kalemlerin ilk yıllarında yazdıkları eserlerden örnekler, Türkiye ve dünya  edebiyatının ünlü yazarlarından genç yazarlara sunulacak okuma önerileri gibi çeşitli başlıklardan oluşan platformda, on beş yaşın altındaki yazarlar için de bir bölüm bulunuyor.

Ege Dündar’ın “İlkyaz”ı anlattığı tam metin şöyle:

“İlkyaz’, 35 yaş altı yazarların hayal gücünü hem sergilemek hem de beslemek için kurulmuş bir platform. Yani konumuz genç edebiyat. Ancak işimiz edebiyatın ötesinde paylaşım. Ayrımların uçurumlaştığı, insanlar arası etkileşimin siyasi, ekonomik ya da ideolojik sınırlar sebebiyle daraldığı bugünlerde edebiyat bizim için bir sığınak. Fikir ayrılıklarımızın ötesinde buluşabildiğimiz, ortak yurdumuz dünyaya ve duygularımıza farklı pencerelerden tanıklık edebilmemizi sağlayan bir mecra. İletişimsizliğin kol gezdiği bir dönemde ayrışmadan moral bulabileceğimiz değerli bir ortak payda. ‘İlkyaz’ 35 yaş altı yazarların şiir ve öykülerini aylık periyotta yayımlayacak bir platform. Bu platform bünyesinde hayal gücünü besleyecek paylaşımlardan bir blog, gündelik hayatlara ışık tutan insan portreleri, dünyanın ve Türkiye’nin ünlü yazarlarından genç yazarlara okuma önerileri, dünya ve Türk edebiyatında önde gelen isimlerin gençlik eserlerinden örnekler ve pek okunma şansı bulamayan, 15 yaş altındaki yazarların eserlerine ayrılmış bir kısım bulunduruyor. Her ay seçilen üç yazarın eserleri ‘İlkyaz’ tarafından İngilizceye çevrilip yayınlanacak. Buna ilaveten ve her ay dünyanın farklı bir yerinde konumlanan bir PEN merkezi tarafından kendi ülkelerinin diline çevirip, tanıtılacak. Bu sayede, edebiyatımıza uluslararası alanda yeni okurlar kazandırılırken, yazarlarımız da dünya edebiyatçılarıyla tanışmış olacak. Norveç PEN, ilk üç yazarın eserlerini çevirip tanıtmakta öncülük edecek.”

 

Kaynak: Evrensel

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal