Geçmişten bugüne İstanbul mevlevihanelerinde müzik

Geçmişten bugüne İstanbul mevlevihanelerinde müzik

İstanbul Araştırmaları Enstitüsü’nün yeni birimi “İstanbul ve Müzik” Araştırma Programı’nın düzenlediği Arka Oda Toplantıları’nın ilk konuğu Refik Hakan Talu olacak. Talu’nun “İstanbul Mevlevihanelerinde Müzik” başlıklı konuşması 18 Ocak’ta enstitüde ücretsiz olarak dinlenebilecek.

Konstantinopolis’in 1453 yılındaki fethinden sonra şehirde beş mevlevihane kurulmuştu. Bunlar sırası ile Galata, Yenikapı, Beşiktaş, Bahariye, Kasımpaşa ve Üsküdar mevlevihaneleriydi. Bu mevlevihaneler açık oldukları 30 Kasım 1925 tarihine kadar sadece birer dini kurum değil adeta başkentte edebiyatın, güzel sanatların ve müziğin üretildiği merkezler olmuşlardı.

Türk müzik tarihine bakıldığında Buhurizâde Mustafa Itrî, Nay-i Osman Dede, Hammamizâde İsmail Dede, Abdülbâki Nasır Dede, Zekâi Dede, Hüseyin Fahreddin Dede, Mehmed Celâleddin Dede gibi klasik repertuvarı oluşturan birçok bestekârın mevlevihanelerden yetiştiği, buralarda yaşadıklarını görülür. Bu isimler sadece bestekârlıkla sınırlı kalmamış, Türk müziğinin kuramsal konuları üzerine araştırmalar yapmış, yetiştirdikleri öğrenciler ile klasik eserlerin günümüze ulaşmasında büyük rol oynamışlardı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal

Son yazılar

En çok okunanlar

En çok yorumlananlar