Galatasaray Lisesi’nin 150. yılı için 2 ayrı sergi

Galatasaray Lisesi’nin 150. yılı için 2 ayrı sergi

Pera Müzesi ve İstanbul Araştırmaları Enstitüsü, Galatasaray Lisesi’nin kuruluşunun 150. yılını iki ayrı sergi ile onurlandırıyor.

Pera Müzesi’nde sergilenecek “Mektep Meydan Galatasaray” sergisinin kuratörlüğünü Çelenk Bafra üstleniyor. 150 yıllık bir geçmişe sahip Galatasaray Lisesi’nin, tarihi, konumu, sosyokültürel yapısı ve benimsediği değerlerinin işlendiği güncel eserlerin sunulacağı sergi, 14 Eylül – 25 Kasım aralığında ziyaret edilebilcek. Serginin başlığında geçen “mektep” kelimesinin, okuldan mezun olan insanların hala “mektep” olarak nitelendirmesinden esinle kullanıldığı sergide, “meydan” kelimesi hem Galatasaray Lisesi’nin mimari yapısına atıfta bulunuyor hem de okulun yer aldığı Galatasaray Meydanı anılıyor. Sergide, “mektep” içindeki maddi ve manevi değerlerin, sanatçıların düşsel harmanıyla “meydan”a taşınması söz konusu.  Sergide sunulacak on ayrı eser, video, ses, heykel, resim, fotoğraf aracılığıyla Galatasaray Lisesi’nin fiziki ve sosyal değerleri ile ilişkilendiriliyor.

Sergi kapsamında Antonino Cosentino, Burak Delier, Elvan Alpay, Hasan Deniz, Barış Göktürk, Vahit Tuna ve Hera Büyüktaşçıyan’ın yeni eserlerinin yer alacağı sergide, Cemal Emden ve Ali Kazma’nın son dönem üretimleri sunulacak.

İstanbul Araştırmaları Enstitüsü’nde sergilenecek “Batıya Açılan Pencere: Galatasaray Lisesi’nin 150 Yılı (1868 – 2018)” sergisinin kuratörlüğünü İzzeddin Çalışlar gerçekleştiriyor. 15. yüzyılın sonlarından günümüze kadar İstanbul’un saray mektebi görülen Galatasaray, bu zaman zarfında ibadethaneler dışında işlevi değişmeden korunabilmiş tek yapı. Yer aldığı semte adını verecek kadar önemli görülen Galatasaray Lisesi, 19. yüzyıl itibariyle Batı standartlarındaki eğitimi benimsemeden, Fransızca dili bünyesine almak gibi bir öncülüğe imza atmadan önce de saray ve ordu için donanımlı insan yetiştiren bir kurumdu.

Günümüzden 150 yıl kadar önce Mekteb-i Sultani olarak, Avrupa’nın en üst düzey orta öğretim kurumu vasfını elden günümüz Galatsaray Lisesi, laik eğitimin ilk örneklerini sergiledi. 1923 yılı itibariyle Galatasaray Lisesi ismini aldı ve böylelikle hem mezunlarına hem de bünyesindeki öğrencilerine olduğundan daha üst bir sosyokültürel kimlik kazandırdı.

“Galatasaraylılık” kavramını benimseyerek, mezunları ile bağını kopartmak yerine onlar tarafından yönetilmeyi tercih etti. Sürekli bir devinim ve mezunlar ile dernekleşme, kulüpleşme sürecini benimseyerek, ait olma, kendini evinde hissetme duygularını aşıladı.

14 Eylül 2018 – 23 Şubat 2019 aralığında gerçekleşecek sergide, özel ve kurumsal koleksiyonlardan derlenen fotoğraf, efemera ve film ile Galatasaray Lisesi’nin tarihi boyunca farklı dönemlerine ışık tutan bir takım objeler, değerli malzemeler sunulacak.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal