Fransa’da kültürel mirası korumak için ‘Daha çok peynir yiyelim’ kampanyası

Fransa’da kültürel mirası korumak için ‘Daha çok peynir yiyelim’ kampanyası

Fransa’da sokağa çıkma kısıtlamaları döneminde halk elzem görülen gıda alışverişi yapıp ülkenin gastronomi kültürünün en önemli unsurlarından olan yöresel peynir çeşitlerini tercih etmeyince sosyal medyada ‘Daha çok peynir yiyin’ kampanyası başladı.

Sekiz hafta süren sokağa çıkma kısıtlamaları süresinde Fransa’da restoranların, okul kantinlerinin, kafelerin ve bazı pazarlar ile süpermarketlerin kapalı olması nedeniyle on binlerce litre süt ve iki bin ton peynirin çöpe gidebileceği belirtiliyor.

Birçok aile de bu dönem fazla harcama yapmamak için normalde hayatlarının vazgeçilmez bir parçası olan özel peynir çeşitlerini de tercih etmemeye, daha kısıtlı bütçelerle yaşamaya başladı.

Guardian’ın haberine göre, Fransa ulusal süt ürünleri derneklerinden oluşan konseyin başkanı Michel Lacoste, “Tüketiciler kriz döneminde peynir yeme zevklerini kaybetti” dedi.

Fransa’nın meşhur reblochon, Saint-nectaire, munster, brie de meaux, roquefort ve blue d’auvergne peynirlerinin satışları yüzde 60 düştü. Bu da yaklaşık 157 milyon euro’luk kayıp demek.

Peynir çeşitlerinin yaklaşık yüzde 80’i sekiz haftadan uzun süre muhafaza edilemiyor.

Fransa gastronomisinin önemli bir unsuru olan peynirlerin yeniden tüketilmesi için sosyal medyada kampanya başlatanlar ‘Fromage’ (peynir) ve ‘Agissons’ (harekete geçelim) ifadelerinin birleşiminden oluşan #fromagissons etiketi kullanıyor.

 

Kaynak: BBC Türkçe

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal