Fransa’da kitapçılar ‘temel ihtiyaç maddesi satan ticarethane’ kapsamına alındı

Fransa’da kitapçılar ‘temel ihtiyaç maddesi satan ticarethane’ kapsamına alındı

Fransa’da kitapçılar “temel ihtiyaç maddeleri satan ticarethaneler” kapsamına alındı. Böylece hafta sonları sınırlı sokağa çıkma yasağı gelmesi durumunda açık kalabilecekler.

Le Monde gazetesinin haberine göre; 26 Şubat Cuma günü yayımlanan bir kararnameye ile kitapçılar, temel ihtiyaçlar maddesi satan ticarethaneler listesine alındı. Bu karar aynı zamanda “müzik ve video kayıtlarını perakende satan mağazaları” da kapsıyor. Nice ve Dunkerque gibi hafta sonları sokağa çıkma yasağı uygulanacak şehirlerde, kitapçılar cumartesi ve pazar günleri 06.00-18.00 saatleri arasında açık kalabilecek.

Kararname, hükümetin koronavirüs vakalarının en fazla olduğu Paris, Lyon ve Marsilya’yı da kapsayan 20 bölgede, olası yeni kısıtlamaları düşündüğü bir dönemde geldi.

Kasım ayındaki sınırlı sokağa çıkma yasağı sırasında, kitapçılara internet üzerinden aldıkları siparişleri kapılarında satma yetkisi verilmişti. Ama kitap zorunlu ihtiyaç maddesi sayılmadığı için müşterileri içeriye kabul edememeleri kitapçılar, yazarlar ve yayıncılar tarafından oybirliğiyle kınanmıştı. AFP’ye konuşan Kültür Bakanı Roselyne Bachelot, hükümetin kararını memnuniyetle karşıladığını açıkladı: “Hiç şüphesiz kitapçılar zorunlu ihtiyaçları satan yerlerdir. İkinci sınırlı sokağa çıkma yasağı sırasında kitapçılar,‘tıkla ve al’ seçeceğinin olması ve kendilerine kitapları ücretsiz gönderimi imkânı verilmesi sayesinde ancak ayakta kalabildiler” dedi.

Kitapçıların “temel ihtiyaç maddeleri satan yerler” olarak ilan edilmesinin ardından 26 Şubat Cuma günü Franceinfo’nun sorularını yanıtlayan Kitapçılar Sendikası Başkanı ve Amiens Kitabevi yöneticisi Anne Martelle, “Kitapçı arkadaşlarım için gerçekten çok ama çok mutluyum” dedi: “Fransa’daki kitapçılar, ilk sınırlı sokağa çıkma yasağından itibaren, kitapçıların temel ihtiyaç maddeleri satan ticarethaneler olduğunu kabul ettirebilmek için mücadele verdiler” diyerek bu mücadelenin doğruluğuna ikna olan Kültür Bakanı’na teşekkür etti. Anne Martelle, “Kitapevi, Fransa’daki en az kârlı iş. Dolayısıyla, son derece kırılgan ve en ufak bir sorun iflasa neden olabilir” diyerek bunun neden gerekli bir karar olduğunu açıkladı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal