Fransa Cumhurbaşkanı Macron, 24 Nisan’ı ‘Ermeni soykırımını anma günü’ ilan etti

Fransa Cumhurbaşkanı Macron, 24 Nisan’ı ‘Ermeni soykırımını anma günü’ ilan etti

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, 1915 olaylarının yıldönümü olan 24 Nisan’ı “’Ermeni soykırımını anma günü” ilan ettiğini açıkladı.

Fransa, 1915 olaylarını 2001 yılında “soykırım” olarak tanımıştı. Macron’un 2017’deki seçim vaatlerinden birisi, 24 Nisan’ı resmi anma günü haline getirmekti.

5 Şubat Salı akşamı (dün)  Fransa Ermeni Organizasyonları Koordinasyon Konseyi’nin resepsiyonunda konuşan Macron, 1915 olaylarını “Osmanlı İmparatorluğu’nda yaşayan Ermenilerin acımasızca öldürülmesi” olarak niteledi.

Macron paylaştığı Twitter mesajında ise “Fransa tarihle yüzleşir. Gelecek birkaç hafta içerisinde söz verdiğim gibi 24 Nisan’ı Ermeni soykırımını anma günü ilan ediyoruz” dedi.

Macron, bu adımla ilgili olarak Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı önceden bilgilendirdiğini ifade ederek “IŞİD’e karşı mücadele, insan hakları ve sivil özgürlüklerin yanı sıra soykırım konusunda da Türkiye ile fikir ayrılıklarımız var” dedi.

Ankara ile diyalog kanallarını açık tutmak istediğini de ifade eden Macron’un açıklamalarına henüz Ankara’dan bir tepki gelmiş değil.

Türkiye, 1914 – 1921 yılları arasında karşılıklı çatışmalarda çok sayıda Ermeni’nin yanı sıra Türk’ün de öldürüldüğünü savunuyor ve “soykırım” iddialarını reddediyor. Ankara, tarihçilerden oluşturulacak bir komisyon ile 1915 olaylarının uluslararası bir platformda ele alınması çağrısı yapıyor.

Fransa Parlamentosu’nun 18 yıl önce 1915 olaylarını “Ermeni soykırımı” olarak tanımasının ardından Ankara ve Paris arasında ilişkiler gerilmiş, Türkiye’de Fransız mallarının boykot edilmesi çağrıları yapılmıştı.

1915 olaylarını Fransa’yla birlikte “soykırım” olarak tanıyan Avrupa ülkeleri ise şöyle: Almanya, Çekya, İsviçre, Polonya, Avusturya, İtalya, Yunanistan, Belçika, Hollanda, Güney Kıbrıs, Bulgaristan, İsveç, Lüksemburg.

 

Kaynak: BBC Türkçe

Görsel: Ludovic Marin/AFP/Getty Images

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal