Frankfurt Kitap Fuarı başladı

Frankfurt Kitap Fuarı başladı

Bu yıl yetmişincisi düzenlenen Frankfurt Kitap Fuarı, dün başladı. “Dünyayı hareket ettiren fikirler” sloganıyla kitapseverleri karşılayan fuarın bu yılki onur konuğu ise Gürcistan.

Dünyanın en büyük kitap fuarı olarak nitelenen Frankfurt Kitap Fuarı’nda bu yıl, yüz on üç ülkeden yaklaşık yedi buçuk bin yayınevi stand açtı. Fuara yüz otuz yedi ülkeden; yayıncılık alanında uzman kişiler, medya sektörünün önde gelen isimleri ve kitapseverlerle beraber en az iki yüz seksen altı bin kişi katılıyor. Onur konuğu olan Gürcistan’dan da yaklaşık yetmiş yazar geliyor.

Frankfurt Kitap Fuarı Direktörü Juergen Boos,  bu yılki yayınevi katılım oranının geçen yıla göre yüzde üç arttığını belirtti. Boss bu artışın Kanada, Kuzey Amerika, Afrika ve Güneydoğu Asya ülkelerindeki yayınevlerinde daha çok olduğunu söyledi.

Fuarda Türkiye’den Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın açtığı Türkiye ulusal standı ile İstanbul Ticaret Odası’nın (İTO) standı yer alıyor. Bu yıl fuara on ikinci kez katılan İTO, on yayınevinin kitaplarına yer veriyor.

Fuar kapsamında Prof. Dr. Rüstem Aslan “Truva Sunumu”nu yaparken Prof. Dr. İlber Ortaylı ve Fransuva Georgia’nın katılımıyla “Osmanlı İmparatorluğu’nun Avrupa’da Yansımaları” başlıklı bir panel düzenlenecek. Ayrıca Şef Refika Birgül, Türk mutfağının geleneksel lezzetlerini konuklara ikram edecek.

Avrupa Birliği Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Gürcistan Başbakanı Mamuka Bahtadze ve Hessen Eyaleti Başbakanı Volken Bouffier’in katılımıyla resmi açılışı gerçekleştirilen fuar, beş gün boyunca açık kalacak. 12 Ekim’e kadar yalnızca yayıncılık branşını temsil eden kişileri ağırlayan fuarı 13-14 Ekim’de kitapseverler ziyaret edebilir.

Frankfurt Kitap Fuarı bu sene , sağ görüşlü üç yayınevinin stand açmasına izin verdiği için birçok çevreden eleştiri aldı. Geçtiğimiz yıl fuarda aşırı sağcı Antaios Yayınevi’nin, ırkçılık karşıtı Amadeu Antonio Vakfı’nın karşısına stand açmasına izin verilmesi üzerine stantta sağ popülist Almanya için Alternatif (AfD) partisinden Björn Höcke’nin katıldığı etkinlik, çeşitli protestolarla karşınlanmıştı. Bahsi geçen yayınevinin bu sene stand açması engellenirken Yeni Sağ’ın sesi diye bilinen Junge Freiheit gazetesinin fuarda stand açacağı bildirildi.

Tartışmalara sebep olan AfD partisinden Höcke’nin yeni yayımlanan kitabının Manuscriptum Yayınevi’nde sergileneceği kaydedilirken Höcke’nin 12 Ekim günü kitabını tanıtmak üzere fuara katılacağı belirtildi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal

Son yazılar

En çok okunanlar

En çok yorumlananlar