Foça Uluslararası Arkeoloji ve Kültürel Miras Belgesel Film Günleri 17 Ekim’de başlayacak

Foça Uluslararası Arkeoloji ve Kültürel Miras Belgesel Film Günleri 17 Ekim’de başlayacak

2. Foça Uluslararası Arkeoloji ve Kültürel Miras Belgesel Film Günleri, 17-20 Ekim tarihleri arasında Foça Belediyesi Reha Midilli Kültür Merkezi’nde düzenlenecek.

Festival ile Türkiye ve dünyadan önemli arkeolojik ve kültürel miras örneklerini halka tanıtmak, varlıkların korunması konusunda farkındalığı artırmak, kültürler arası dostluğu, çok kültürlülüğün değer ve önemini öne çıkarmak ve sürdürülebilir turizme destek sağlamak amaçlanıyor.

Arkeoloji ve kültürel mirasa dair belgesel filmlere yer veren festival bu yılında dünyanın dört bir yanından gelen 41 yapımı izleyiciyle buluşturacak.

Türkiye ve dünyadan davetli arkeolog ve belgesel yapımcıları ile söyleşilerin gerçekleştirileceği film günleri kapsamında 13 panel düzenlenecek.

18 Ekim’de 18.30-20.30 saatleri arasında Yeliz Shukri’nin “Fetine’yi Ararken” belgeseli gösterilecek. Gösterimin ardından yapımcı Stavros Papageorgiou, yönetmen Yeliz Shukri ve araştırmacı Pembe Mentesh Tombul’un katılımıyla soru cevap yapılacak. 20 Ekim’de de 12.30-14.00 saatleri arasında  Laura Anderson’ın “Göbeklitepe’nin Gizemi” belgeseli gösterilecek. Gösterimin ardından arkeolog, Doç. Dr. Çiğdem Atakuman soruları yanıtlayacak..

Günlük film gösterilerinin yanı sıra öğrenci çalışmaları, arkeoloji ve kültürel mirasa dair çeşitli öğeler ve yerel tarım ürünleri de sergilenecek.

Arkeolog ve gönüllüler, yerel kazılarda ve tarihi kent merkezindeki yürüyüş turlarında ziyaretçilere eşlik edecek.

2. Foça Uluslararası Arkeoloji ve Kültürel Miras Belgesel Film Günleri programına şuradan bakılabilir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal

Son yazılar

En çok okunanlar

En çok yorumlananlar