Günışığı Kitaplığı - Reklam Günışığı Kitaplığı - Reklam

‘Fikirleri öldürebileceğinizi düşünüyorsanız, tarih size hiçbir şey öğretmemiş demektir’

‘Fikirleri öldürebileceğinizi düşünüyorsanız, tarih size hiçbir şey öğretmemiş demektir’

Amerikalı yazar ve aktivist Helen Keller, bebeklik çağından itibaren kör, sağır ve dilsiz olmasına rağmen hayatı boyunca kitaplar ve makaleler yazarak engelli insanlara yardımcı olmaya çalıştı. Engelli insanların eğitim olanaklarının çok kısıtlı olduğu bir dönemde üniversite okudu ve beş dil öğrendi. Keller’ın öyküsü pek çok insana ilham verdi; Uğur Yücel’in 2013 tarihli “Benim Dünyam” filmi de, yine Keller’ın yaşam öyküsünden ilham alınarak yaratılmıştı. Kadınlar için oy hakkı, işçi hakları ve savaş karşıtı mücadelelerde yer alan Keller, aynı zaman ABD Sosyalist Partisi üyesiydi.

Nazilerin Almanya’da iktidarda olduğu 1933 yılında, “Alman karşıtı” ya da “dejenere” buldukları kitapların yakılması için yasalar çıktı. Keller, Almanya öğrenci birliklerinin kitaplarını yakacağı günden bir gün önce bir mektup gönderdi. Bu mektubu sizlerle paylaşıyoruz.

“9 Mayıs 1933

Almanya Öğrenci Birliğine

Şayet fikirleri öldürebileceğinizi düşünüyorsanız, tarih size hiçbir şey öğretmemiş demektir. Zorbalar bunu geçmişte de sık sık denedi ve fikirler onların kudretinde yükselip onları yok etti.

Kitaplarımı yakabilirsiniz ve Avrupa’nın en iyi zihinlerinin kitaplarını da ama onların fikirleri binlerce kanaldan sızdı ve başka zihinleri diriltmeye devam edecekler. Tüm kitaplarımın teliflerini Dünya Savaşı’nda kör olan Alman askerlerine verdim, kalbimde Alman halkı için sevgi ve merhametten başka bir düşünce olmaksızın.

Sizi hoşgörüsüzlüğe iten üzücü zorlukları kabul ediyorum; adaletsizliğin ve akılsızlığın sizin utancınızla damgalanan doğmamış kuşaklara geçişinden gittikçe daha fazla esef duyuyorum.

Yahudilere yönelik barbarlığınızın burada bilinmediğini hayal bile etmeyin. Tanrı uyumaz, ve takdiri size uğrayacaktır. Boynunuza asılı bir yükle denizin dibini boylamaktansa, nefret edilen ve horlanan olmak daha iyidir.

Helen Keller”

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal