Ferzan Özpetek yönetmenliğinde ‘Madame Butterfly’ operası nisanda Napoli’de

Ferzan Özpetek yönetmenliğinde ‘Madame Butterfly’ operası nisanda Napoli’de

“Karşı Pencere”, “Cahil Periler” gibi filmlerin yönetmeni ve yazar Ferzan Özpetek, bu kez opera sahnelerinin en ünlü eserlerinden “Madame Butterfly”ın yönetmenliğini yapacak. Uzun zamandır İtalya’da yaşayan Özpetek’in rejisinde sahnelenecek eser, nisan ayında ilk kez Napoli’deki ünlü San Carlo Tiyatrosu’nda izleyiciyle buluşacak.

Özpetek daha önce de Napoli ve Floransa’da Verdi’nin “La Traviata” ve “Aida” operalarını yönetmişti. San Carlo Tiyatrosu’nun açıklamasında, bu temsillerin yakaladığı büyük başarı nedeniyle “Madame Butterfly”ın ona emanet edildiği belirtiliyor. Birçok izleyicinin kendisine “Operayı senin sayende izledim ve sevdim” dediğini belirten Özpetek’in opera yönetmenliği, İtalyan eleştirmenlerden de övgü toplamıştı.

Eser, ünlü şef Gabriele Ferro yönetimindeki orkestra eşliğinde, Allessandro Lai’nin kostüm tasarımlarıyla sahnelenecek. Madame Butterfly rolünü dönüşümlü olarak Aleksandra Kurzak, Amarilli Nizza  ve Yukiko Aragaki canlandıracak. Gösteriler 1 Haizran’a kadar devam edecek.

Öte yandan Ferzan Özpetek rejisindeki operayı izlemek üzere Türkiye’den İtalya’ya birçok kültür turu düzenleniyor.

İlk kez 1904 yılında La Sacala’da sahnelenen opera eseri için bestecisi Puccini “şimdiye kadar tasarladığım en duygusal ve en samimi opera” demişti. Nisan ayındaki temsile sahne olacak San Carlo Tiyatrosu ise, uzun zaman baş solist olarak Leyla Gencer’i ağırlamıştı.

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal

Son yazılar

En çok okunanlar

En çok yorumlananlar