Ferhat Tunç serbest bırakıldı: Bedeli ne olursa olsun bu ülkeyi terk etmeyeceğim

Ferhat Tunç serbest bırakıldı: Bedeli ne olursa olsun bu ülkeyi terk etmeyeceğim

Diyarbakır’da yürütülen bir soruşturma kapsamında, Almanya’dan geldiği Atatürk Havalimanı’nda dün gece gözaltına alınan müzisyen Ferhat Tunç, havalimanı emniyet şube müdürlüğündeki işlemlerin adından bu sabah Bakırköy Adliyesi’ne getirilmişti. Talimat ile Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’na  ifade veren Tunç, ifadesi alındıktan sonra serbest bırakıldı.

Ferhat Tunç’un ilk açıklaması şöyle oldu:

“Bedeli ne olursa olsun bu ülkede sanat yaptık, türkülerimizi barış, kardeşlik için söyledik. Cezaevinde de olsa bu ülkede yaşayacağım, ülkeyi terk etmeyeceğim.”

Tunç’un avukatı Fatma Hopikoğlu ise açıklamasında “Toplumun hukuka bakış açısı giderek zedeleniyor. Müvekkilimin Sur ile ilgili açıklamaları örgüt propagandası olarak değerlendirilmiş. Duyarlılık örgüt propagandası olarak yansıtılamaz” ifadelerine yer verdi.

Mezopotamya Ajansı‘nın aktardığına göre, Tunç, Diyarbakır 5’inci Sulh Ceza Hakimliği tarafından “örgüt üyesi olmak” ve Diyarbakır 1’inci Sulh Ceza Hakimliği tarafından “örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla başlatılan iki ayrı soruşturma kapsamında gözaltına alındı.

Ayrıca sanatçının Demokratik Toplum Kongresi’nin (DTK) etkinliğine katılması ve sosyal medya paylaşımları da soruşturmaya gerekçe gösterildi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal

Son yazılar

En çok okunanlar

En çok yorumlananlar