Ferhat Tunç hakkında 20 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı

Ferhat Tunç hakkında 20 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı müzisyen Ferhat Tunç hakkında, “terör örgütüne üye olmak” ve “terör örgütü propagandası yapmak” suçlarından 8 yıl 6 aydan 20 yıla kadar hapis cezası talep edilen bir iddianame hazırladı. İddianame, Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

İddianamede Tunç’un, Demokratik Toplum Kongresi’nde (DTK) “kurum delegesi” olarak faaliyet yürüttüğü ve farklı tarihlerde DTK toplantılarına katıldığı belirtildi. Tunç’un Avrupa’dan getirdiği 2 bin avroyu Mezopotamya Kültür Merkezi’nde bir kişiye teslim ederek örgütün finansmanına katkı sağlamak için “kuryelik yaptığı” öne sürüldü.

Tunç’un sosyal medya hesabından yaptığı Afrin operasyonunu eleştiren paylaşımlarının da bulunduğu iddianamede ayrıca, Tunç’un “YPG mensuplarıyla fotoğraf çekerek paylaştığı” iddia edildi.

İddianamede, Tunç’un sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımlara ilişkin şu iddialara yer verildi:

“Kamu düzeninin tahsisi için yapılan operasyonları örgütün propaganda faaliyetleri doğrultusunda çarpıtmaktadır. Kürt kökenli vatandaşların devlet tarafından katledildiği, ezildiği, sömürüldüğü ve tecride mahkûm bırakıldığı yönünde algı oluşturmak, terör faaliyetlerinin meşru olduğuna insanları inandırmak, vatandaşların devlete karşı kin ve nefret duyguları beslemesini sağlayarak, devlete küskün kitleler oluşturmak ve bu kitleyi terör örgütünün saflarına çekmek maksadıyla paylaşımlarda bulunduğu anlaşılmaktadır.”

Tunç’a “terör örgütünün cebir, şiddet ve tehdit içeren yöntemlerini övücü, meşrulaştırıcı ve bu yöntemlere başvurmaya teşvik edici nitelikte yazılar paylaşmak suretiyle ‘terör örgütü propagandası yapmak’ suçunu işlediği” suçlamalarının yöneltildiği iddianamenin sonuç kısmından şunlar kaydedildi:

“Örgütsel nitelikteki çeşitli toplantılar ve eylemlere katılarak devletin birliğini ve bütünlüğünü bozmak, toplumsal ayrışmaya sebep olmak amacıyla halk kitlelerini etkilemeye çalışmıştır. Şüphelinin, herkesin ulaşabileceği internet ortamında yaptığı paylaşımlarında kamu davası açmayı gerektirir nitelikte yeterli şüphe oluşturacak delil elde edilmiştir. Şüpheli tarafından yapılan paylaşımların şiddete çağrı niteliğinde olduğu, ülkemizde yaklaşık 40 yıldır süregelen terör faaliyetleri dikkate alındığında, yakın tehlike kriterinin oluştuğu anlaşılmaktadır.”

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında 14 Ocak’ta Almanya’dan tarifeli uçakla geldiği İstanbul Atatürk Havalimanı’nda gözaltına alınan Tunç, Bakırköy Adliyesi’ndeki ifadesinin ardından serbest bırakılmıştı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal