Feminist yazar Mary Wollstonecraft’ın eleştirilere hedef olan Londra’daki çıplak heykeli bant ve maskelerle örtüldü

Feminist yazar Mary Wollstonecraft’ın eleştirilere hedef olan Londra’daki çıplak heykeli bant ve maskelerle örtüldü

“Feminizmin anası” olarak bilinen, 18. yüzyıl yazarlarından, Mary Wollstonecraft’ın Londra’da yeni açılışı yapılan heykeli, kimliği belirsiz kişiler tarafından hedef alındı. Heykelin göğüs ve kasık bölgesine siyah bant yapıştırıldı, gövdesine tişört giydirildi ve heykel cerrahi maskelerle kaplandı.

İngiliz sanatçı Maggi Hambling tarafından yapılan heykel, salı günü gerçekleştirilen açılışıyla birlikte, çıplak figürün 18. yüzyılın entelektüel kazanımları ve etkisini onurlandırmak yerine kadın bedenine dikkat çektiğini belirten bazı feministlerin eleştirilerine hedef olmuştu.

BirGün‘ün Reuters‘den aktardığı habere göre, eleştirilerdeki temel nokta, heykellerde resmedilen erkekler genellikle kıyafetli olarak yansıtılırken, kadın öncünün bedeninin ön plana çıkarılması oldu. Sanatçı Hambling ise eleştirilere, “eril kahraman heykel” geleneğinden uzaklaşarak tarihsel olmayan, zamanın ötesinde bir şey yaratmak istediğini söyleyerek cevap verdi.

Esere bir dizi çevreden eleştiri geldi. Feminist yazar Caroline Criado Perez, yeni heykeli “Wollstonecraft’a saygısızlık” olarak nitelendirirken, “How to Be a Woman” adlı çok satan kitabın yazarı Caitlin Moran da heykeli eleştirenler arasındaydı. Moran Twitter adresinde, kadınları tanımlamakta “sıcak ve çıplak olmak” imgelerinin çok kullanıldığını ve bu heykelin de “eski klişeleri pekiştirdiğini” belirtti. Çok satan pek çok kitabı bulunan Simon Schama ise “Hep Wollstonecraft’ın güzel bir heykeli olsun istemişimdir ancak bu o değil” sözlerine yer verdi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal

Son yazılar

En çok okunanlar

En çok yorumlananlar