Feminist yazar Mary Wollstonecraft’ın anısına yapılan çıplak heykel tartışma yarattı

Feminist yazar Mary Wollstonecraft’ın anısına yapılan çıplak heykel tartışma yarattı

Mary Wollstonecraft anısına sanatçı Maggi Hambling tarafından yapılan bronz heykel, küçük, çıplak bir kadını betimliyor. Heykeli eleştirenlerin odağında ise “Bir kadın yetenekleri ve erdemleriyle değerlendirilmelidir” diyen yazarın çıplak bedeniyle tasvir edilmesi var.

“Feminizmin anası” olarak bilinen, 18. yüzyıl yazarlarından, Mary Wollstonecraft anısına Londra’da yapılan heykel tartışmalara neden oldu.

Sanatçı Maggi Hambling tarafından yapılan bronz heykel; küçük, çıplak ve “ideal” bedene sahip bir kadını tasvir ediyor.

Mary Wollstonecraft’a ithaf edilen ilk heykelin yazara uygun bir hediye olup olmadığı konusunda bir tartışma başladı. On yıl önce başlatılan bir proje ve kitle fonlaması sonunda hayata geçirilen heykel, 10 Kasım günü yazarın 1785’te kurduğu okulun bulunduğu Newington Green’e yerleştirildi.

Heykelin kaidesinde de Wollstonecraft’ın ünlü bir alıntısı yazıyor: “Kadınların erkekler üzerinde değil, kendileri üzerinde güç sahibi olmasını diliyorum.”

Londra’daki anıtların yüzde 90’ı erkek

Kampanyanın arkasındaki kişi, nüfusunun yüzde 51’inin kadın olduğu Londra’daki anıtların yüzde 90’ından fazlasının erkek heykellerden oluştuğunu söyledi. Mary on the Green kampanyasının başkanı Bee Rowlatt şunları ekledi: “Fikirleri dünyayı değiştirdi. Herkes için insan hakları ve eğitim için mücadele etmek cesaret gerektirir.”

Heykeli eleştirenlerin odağında ise “Bir kadın yetenekleri ve erdemleriyle değerlendirilmelidir” diyen yazarın çıplak bedeniyle tasvir edilmesi var.

‘Kaç tane erkek yazarın heykeli çıplak?’

Standard.co.uk‘ye konuşan romancı Jojo Moyes şöyle dedi: “Mary Wollstonecraft’ı elbiseleri üzerindeyken anmanın güzel olacağını düşünüyorum. Üzerlerinde pantolonları olmayan erkek siyasi figürleri anan heykel gördünüz mü?” Yazar Imogen Hermes Gowerise “Seksi tonlu kadın” figüründen nefret ettiğini söyledi.

Heykel ile ilgili olarak Twitter’daki bazı yorumlarda şu ifadeler yer aldı:

“Mary Wollstonecraft iki yüzyıl önce kadınlara ‘yeteneklerine ve erdemlerine saygı gösterilmesi’ gerektiğini söylediğinde, gerçekten 2020’de memelerini ortaya çıkarılarak ölümsüzleştirilmek istediğini mi kastetti.”

“On sekizinci yüzyıldaki kadınların çırılçıplak ve son derece küçük olduklarının kamuoyu tarafından kabulü! Bu heykele ihtiyacın % 100 arkasında olduğumu belirtmek isterim. Ama bunun o olduğunu sanmıyorum. Ayrıca, kadınlar sayısız fiziksel formda doğar.”

“Önemli erkek yazarlarımızdan kaç tanesi heykellerinde çıplak olarak tasvir edildi? Charles Dickens’ın testislerini hiç dışarıda görmediniz, değil mi?”

Öte yandan heykeli yapan sanatçı Maggi Hambling, heykelini eleştirenlerin ‘asıl noktayı kaçırdığını’ söyledi. “Mesele şu ki çıplak olması gerekiyor çünkü giysiler insanları tanımlıyor. Hepimiz kıyafetlerin sınırlayıcı olduğunu biliyoruz.”

Mary Wollstonecraft hakkında:

Mary Wollstonecraft, 27 Nisan 1759 – 10 Eylül 1797.

İngiliz yazar, filozof ve kadın hakları savunucusu.

Kariyeri süresince romanlar, felsefi inceleme yazılarının yanı sıra bir seyahatname, bir çocuk kitabı ve bir Fransız Devrimi tarihçesi de yazdı. En çok kadınların erkeklerden yaradılış icabı daha değersiz olmadığını ancak eğitimsiz oldukları için daha değersiz göründüklerini savunduğu, 1792 yılında yayımlanan “Kadın Haklarının Gerekçelendirilmesi” (A Vindication of the Rights of Woman) kitabıyla tanınır. Hem erkeklerin hem de kadınların akıl ve muhakeme sahibi varlıklar olarak kabul edilmelerini önerirken mantık üzerine kurulu bir toplumsal düzen tahayyül eder.

Anarşist hareketin fikir babalarından biri olan filozof William Godwin ile evlendi. Kızlarından biri “Frankenstein” eseri ile dünyaca tanınan Mary Shelley’dir.

 

Kaynak: bianet

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1 yorum

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal