Ezhel’e ‘uyuşturucuyu özendirmek’ suçlamasından ikinci kez beraat

Ezhel’e ‘uyuşturucuyu özendirmek’ suçlamasından ikinci kez beraat

Şarkılarında uyuşturucu kullanımını özendirdiği gerekçesiyle tutuklu yargılandığı davadan beraat eden rap müzisyeni Ezhel, aynı suçlamadan yargılandığı ikinci davadan da beraat etti.

İstanbul Anadolu 59. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davaya tutuksuz yargılanan sanık Sercan İpekçioğlu (Ezhel) katılmazken, avukatı duruşmada hazır bulundu. İpekçioğlu’nun Avukatı Fuat Ekin, müvekkilinin şarkı sözleri nedeniyle yargılandığını hatırlatarak şöyle dedi. “Yargılama konusu şarkılar sanat eseri bir bütün olarak değerlendirildiğinde uyuşturucu madde kullandırmaya özendirmek gibi özel bir kastın olmadığı açıktır. Bu sonuçta bir sanat eseri. Nasıl ki zamanında Karacaoğlan müstehcenlik suçundan yargılanmadıysa, günümüzde hukukun bu kadar geliştiği bir dönemde bu modern ozanların eserlerinin bu şekilde ceza hukukuna konu edilmesi kabul edilebilir değildir. Mahkemenizin müvekkilimin beraatına karar vereceği inancındayız.”

Mahkeme, suçun unsurları oluşmadığı gerekçesi ile Sercan İpekçioğlu’nun beraatına karar verdi.

İpekçioğlu, daha önce de aynı suçlamayla İstanbul Anadolu 44. Asliye Ceza Mahkemesi’nde yargılanmış, bir süre tutuklu kaldıktan sonra çıkarıldığı ilk duruşmada beraatine karar verilerek tahliye edilmişti.

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal