Eskişehir’de Fidel Castro sergisi

Eskişehir’de Fidel Castro sergisi

Eskişehir Tepebaşı Belediyesi tarafından Atila Özer Karikatürlü Ev’de “Fidel Castro Fotoğraf Sergisi” açıldı.

Fidel Castro’nun doğum günü etkinlikleri kapsamında Küba Büyükelçiliği’nden gelen Fidel Castro temalı toplam 39 fotoğrafın sergilendiği serginin açılışına, Tepebaşı Belediye Başkanı Dt. Ahmet Ataç, Küba Cumhuriyeti Maslahatgüzarı Mayvet Gonzalez Fernandez, Küba Büyükelçiliği Sekreteri Abel Martinez Grandio ve sanatseverler katıldı.

İHA’dan aktarılan haberlere göre, açılış kurdelesi kesiminin ardından ilk olarak konuşan Küba Cumhuriyeti Maslahatgüzarı Mayvet Gonzalez Fernandez, Fidel’in hayatını ve hayata geçirdiği devrimleri anlattı. Fernandez, Eskişehir’de böyle bir etkinlik gerçekleştirmesinden dolayı Başkan Ataç’a da teşekkür etti.

Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç ise, böyle bir sergiyi açmaktan dolayı mutlu olduğunu ifade etti. Küba’da Atatürk ve Türkiyelilerin çok sevildiğine dikkat çeken Ataç, şunları söyledi:

“Atatürk ve Türkler Küba’da çok seviliyor. 2003 yılında ben Küba’ya Atatürk ve Nâzım Hikmet büstü götürmüştüm. Bana o zamanlar ‘Bizleri Atatürk ve Nâzım’la buluşturduğun için sana çok teşekkür ederiz’ dediler. Emperyalizme karşı elde ettiği büyük başarıdan, mazlum ülkelerin demokrasi ve bağımsızlıklarını kazanmaları noktasında Atatürk örneğini her zaman verirler. Mesela 1919’da Atatürk, Bandırma Vapuru’yla Samsun’a çıktı, Fidel ve arkadaşları da 1959’da Granma gemisiyle Havana’ya çıktı. Böylelikle iki ülkenin de bir tarafından devrimi başlatmış oluyorlar. Bunlar önemli benzerliklerdir. Küba’yla birçok işler yaptık ama Küba Büyükelçiliği’nin bugün bizimle beraber olması da çok önemli. Bu anlamda kendilerine bizleri yalnız bırakmadığı için de teşekkür ediyorum.”

Konuşmaların ardından Başkan Ataç ve beraberindekiler, 19 Ağustos’a kadar açık kalacak sergiyi gezdi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal