Eser sansürlendi, Sinop Bienali küratörleri tüm programı iptal etti

Eser sansürlendi, Sinop Bienali küratörleri tüm programı iptal etti

Sinop Bienali 7 kapsamında yer alan Angela Melitopolous’un 1999 yapımı filmi “Passing Drama”nın sansürlenmesinin ardından bienalin küratörleri Aslı Serbest ile Mona Mahall, Sinop’taki tüm programı durdurma kararı aldı.

5 Eylül’de yaşanan sansürleme olayının ardından bienal kapsamında İstanbul’da planlanan program da iptal edildi. Buna karşın Melitopolous’un sansürlenen filmi “Passing Drama”nın gösteriminin yapılacağı ve ardından kurumsal ve ataerkil yapılar üzerine bir kamuoyu tartışmasının gerçekleştirileceği bir etkinlik hazırlandı.

Etkinlik, 12 Eylül’de (yarın) 14.30-18.00 saatleri arasında İstanbul Beyoğlu’ndaki Mars İstanbul’da düzenlenecek.

Bu etkinliğin katılımcıları şöyle: Mehtap Baydu, Banu Cennetoğlu, Övül Durmuşoğlu, Fulya Erdemci, Marina Fokidis, Melih Görgün, Oktay İnce, Mona Mahall, Angela Melitopolous, Pınar Öğrenci, Şener Özmen, Kerstin Schroedinger, Aslı Serbest, Adnan Yıldız.

Etkinliğe şuradan ulaşılabilir.

Sinop Bienali 7

Aslı Serbest ve Mona Mahall’ın küratörlüğünde düzenlenen bienal, bir konum politikasının inceleneceği “Burada ve Nerede”nin kavramsal çerçevesini duyuruyor.

Mars İstanbul’un misafir ettiği, Anadolu’nun Karadeniz kıyısında gerçekleşen etkinlikte, mekân ve konum politikasıyla ilişkili estetik ve politik yaklaşımlar gündeme taşınıyor.

Harekette olan nesne ve canlılar arasında bağlantı oluştururken, özellikle sapma potansiyeli, çeviri, dönüşüm taktikleri ve karşılaşmalar sonucu ortaya çıkan politik ve estetik dürtülerle ilgilenen bienal, söz konusu güzergâh ve rotaları izlerken, aktif temaslar başlatmayı, mekânın sakinleri, konuklar ve kırsal bölge arasında kolektif projeler oluşturmayı hedefledi.

Öte yandan bienal ile başka yerlerde üretilip yerleştirme eğiliminin aksine, orada, yerinde üretilmiş bir sanat üretimi göstermek de amaçladı.

Bienalin İstanbul katılımcıları ise şöyle: Mobile Albania, Aristide Antonas, The Dynamic Archive, Mehtap Baydu, Banu Cennetoğlu, Övül Durmuşoğlu, Fulya Erdemci, Annika Eriksson, Ana Filipovic, Marina Fokidis, Philipp Mecke, Angela Melitopoulos, Pınar Öğrenci, Şener Özmen, theater.prekariat, Kerstin Schroedinger, Johannes Vogl, Adnan Yıldız ve diğerleri.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal