‘Ermenistan’da Çağdaş Sanat’ konuşma dizisi Hrant Dink Vakfı’nda

‘Ermenistan’da Çağdaş Sanat’ konuşma dizisi Hrant Dink Vakfı’nda

“Ermenistan’da Çağdaş Sanat” Konuşmalar Dizisi, 7-22 Aralık tarihlerinde, Hrant Dink Vakfı’nın 2015’ten beri faaliyetlerini sürdürdüğü İstanbul Şişli’deki Anarad Hığutyun Binası’nda gerçekleşecek.

Program kapsamında 7 Aralık Cuma günü, sanat tarihi profesörü Angela Harutyunyan tarafından “‘Sovyet’ ten Kurtulmak: Ermenistan’da Çağdaş Sanatta Dirilen Hayaletler ve Yaşayan Kahramanlar”  başlıklı konuşma yapılacak. Türkçeye simultane çeviri yapılacak program saat 18.30’da başlayacak.

Angela Harutyunyan (PhD) Beyrut Amerikan Üniversitesi Sanat Tarihi Profesörü ve Sanat Tarihi programının direktörüdür. Modern ve çağdaş sanat tarihi ve teorisi üzerine dersler vermektedir. Aynı zamanda ‘ARTMargins (MIT Press)’ dergisinin editörlüğünü yürütmektedir. 2017 yılında Manchester Üniversitesi yayınları tarafından “The Political Aesthetics of the Armenian Avant-garde: The Journey of the ‘Painterly Real’” adlı bir monografi kitabı yayımlanmıştır.

11 Aralık Salı günü saat: 18.30’da, Sergei Parajanov Müzesi müdürü Zaven Sargsyan ile sanatçı Sarkis’in katılımıyla “Sergei Parajanov”un sanatı üstüne konuşulacak. Ermenice ve Türkçe simultane yapılacak olan etkinlik, 12 Aralık Çarşamba günü Pera Müzesi’nde açılacak olan  “Parajanov-Sarkis ile” sergisi ile paralel düzenlenecek.

“Parajanov-Sarkis ile” sergisinde; geleneksel algıdan pop art’a giden çok yönlü ve özgün eserler üreten Sergei Parajanov’un eserleriyle beraber, Parajanov’a tutkuyla bağlı olan sanatçı Sarkis’in de Parajanov’a atfen ürettiği yapıtlara yer verilecek. Türkiye’de ilk defa gerçekleşecek olan bu sergi, 17 Mart 2019’a kadar ziyaret edilebilir.

Zaven Sargsyan Sergei Parajanov fotoğrafçısı ve 1992’den beri de Sergei Parajanov müzesi müdürüdür. 1986 ve 1992 yılları arasında Ermenistan’da Popüler Yaratıcı Merkezi müdürlüğünü üstlenmiştir. Zaven Sarkisyan’ın eserleri Ermenistan, ABD, Fransa, Almanya, Çin, Rusya, Gürcistan, Sırbistan ve pek çok ülkede sergilenmektedir.

Sarkisİstanbul Güzel Sanatlar Akademisi’nde (Mimar Sinan Üniversitesi) öğrenim görmüştür. İlk sergisini 1960 yılında İstanbul Sanat Galerisi’nde açmıştır. 50 yılı aşkın kariyeri ile günümüzün önde gelen kavramsal sanatçılarından biridir. Eserleri dünya çapındaki köklü kurumlarda sergilenmiştir. Çalışmalarını 1964 yılında gittiği ve atölyesinin de bulunduğu Paris’te sürdürmektedir.

21 Aralık Cuma günü saat 18.30’da, ödüllü yönetmen ve görsel sanatçı Ruben Malayan’ın “Ermeni Kaligrafi Geleneği: Dün, Bugün, Yarın” başlıklı konuşması dinlenebilecek. Etkinlik Türkçeye simultane çeviri yapılacak.

22 Aralık Cumartesi günü saat 11.00’de ise Ruben Malayan’ın “Ermeni Kaligrafi Atölyesi” başlayacak. Atölyeye katılmak için son gün 14 Aralık Cuma.

Ruben Malayan ödüllü bir yaratıcı yönetmen ve görsel sanatçısıdır. Ermenistan’da Terlemezian Sanat Koleji’nde resim eğitimi aldıktan sonra Yerevan Güzel Sanatlar Enstitüsünde grafik eğitimi almıştır. Grafik tasarım alanında kariyeri görsel kimlik tasarımı, tipografi ve hat alanları üzerinde yirmi yılı aşkın bir süreyi kapsamaktadır. Malayan şu anda Ermenistan Amerikan Üniversitesi’nde Görsel İletişim eğitimi, Terlemezian Sanat Koleji’nde de çizim dersleri vermektedir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal