Erick Schwam, kendisini Nazi zulmünden koruyan köye mirasını bağışladı

Erick Schwam, kendisini Nazi zulmünden koruyan köye mirasını bağışladı

90 yaşında hayata veda eden Erick Schwam, henüz 12 yaşındayken, onu Nazilerden kurtaran Fransa’daki bir köye 2 milyon eurodan fazla bağış yaptı.

Franceinfo’nun haberine göre, Lyon yakınlarında yaşayan ve 90 yaşında yaşamını yitiren Avusturya Yahudisi Erick Schwam, İkinci Dünya Savaşı sırasında, diğer pek çok Yahudi çocukla birlikte saklandığı Chambon-sur-Lignon köyüne bütün servetini bıraktı. Schwam, ölümünden bir ay önce, kendisini gençken kurtaran köye fayda sağlamak amacıyla vasiyetini değiştirdi ve paranın öncelikle köyün çocukların eğitimi için harcanmasını istedi.

Le Parisien gazetesi, bir tarihçinin yardımıyla bu bağışçının izlerini bulmaya çalıştı. Erick Schwam, Avusturyalı Yahudi bir doktorun oğluydu. 1939’da Nazilerin gelişinden kaçan aile Brüksel’e sığındı, ancak  1940’ta Avusturyalı oldukları için Belçika’dan sınır dışı edilip Fransa’ya gönderildi. Burada yoksul yabancı mültecilerin olduğu iki ayrı kampta kalan aile, 1942’de, önce Drancy’deki kampa, ardından da Auschwitz’e gönderilecekti. Ancak Avusturyalı bir hemşire, aile fertlerinin ismini listeden çıkardı ve onları Chambon-sur-Lignon köyüne yönlendirdi. Schwam ailesi, Haute-Loire bölgesindeki Yahudileri barındıran ve koruyan bir köye sığındı. Papazlar ve Protestan köylüler tarafından farklı evlerde ve çiftliklerde saklandı.

Chambon-sur-Lignon köyündeki kültür ve iletişim vekili Denise Vallat, “Le Chambon’a İsviçre Secours aracılığıyla gönderilmiş olmaları çok muhtemeldir” açıklamasında bulundu.

Kurtuluşun ardından Schwam’ın ailesi Avusturya’ya geri döndü, ancak genç Schwam, Fransa’da Cévennes ortaokulunda yatılı olarak kalmaya karar verdi. 1949’da liseyi burada bitirdi ve ardından eczacılık eğitimi aldı. Fransız bir kadınla evlendi ve 1956’da vatandaşlığa geçti. Erick Schwam daha sonra Rhône’a yerleşecek ve ilaç endüstrisinde uzun bir kariyer sahibi olacaktı.

İkinci Dünya Savaşı sırasında bini çocuk olmak üzere, yaklaşık 2 bin 500 Yahudi, Vivarais-Lignon platosunun topraklarına sığındı, çiftliklerde veya evlerde saklandı.

Chambon-sur-Lignon, 1990 yılında İsrail’deki Yad Vashem Anıtı’nın Milletler Arasında Dürüstlük (Yahudileri kurtaranlar için ayrılan başlık) bölümüne adı yazılan Fransa’daki tek köy olarak tarihe geçti.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal