‘Erdoğan’a hakaret’ suçlamasına kitabi ceza: Kitapları oku, özetini çıkar

‘Erdoğan’a hakaret’ suçlamasına kitabi ceza: Kitapları oku, özetini çıkar

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’a hakaret ettiği öne sürülen bir kişiye kitap okuma cezası verildi. 75 yaşındaki Ali Şahin, 24 kitaplık listedeki kitapları okuyup özetini çıkaracak.

Odatv’den Caner Taşpınar’ın haberine göre, 75 yaşındaki Ali Şahin hakkında “Cumhurbaşkanı’na hakaret ettiği” iddiasıyla soruşturma başlatıldı.

Şahin, yaptığı öne sürülen konuşma üzerine başlatılan soruşturma için, bir kahvehanede otururken tanımadığı bir kişinin suçlamasına maruz kaldığını belirterek “Bu kişinin kim olduğunu bilmiyorum. Bundan sonra polisler geldi ve ifademi almaya götürdü. İftira nedeniyle başıma bunlar geldi. Cumhurbaşkanlığı’na hakaret etmedim, böyle bir şey söz konusu değil” dedi.

İfadesinin alınması ardından “tutuklama talebiyle” mahkemeye sevk edilen Ali Şahin, denetimli serbestlik kararıyla serbest bırakıldı.

Denetimli Serbestlik Bürosu’na gidince şaşkınlık yaşayan Ali Şahin, hakkında kitap okuyup özet çıkarma cezası verildiğini öğrendi.

24 kitaplık listede ilk sırada Ömer Seyfettin yer alırken devamında Dostoyevski’nin “Suç ve Ceza” romanı ile Necip Fazıl Kısakürek’in “Çöle İnen Nur” eseri de yer alıyor. Ayrıca Güneş Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Turgay Güler’in, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın hayatını anlatan “Bir Liderin Doğuşu” kitabı ile Hürriyet gazetesi yazarı Abdulkadir Selvi’nin kitapları da bulunuyor.

Ali Şahin, “Avukatım karara itiraz etti, ancak ben kitapları kısa sürede temin edip okumaya başlayacağım. Ben 75 yaşındayım. Bu işlerle uğraşmak istemem” açıklamasında bulundu.

Listede George Orwell’in “Hayvan Çiftliği” romanının yer alması da dikkat çekti:

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal