Erdoğan yeni sinema yasasını Beştepe’deki buluşmada onayladı

Erdoğan yeni sinema yasasını Beştepe’deki buluşmada onayladı

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 29 Ocak’ta (dün) Beştepe’deki külliyede aralarında Demet Akbağ, Yılmaz Erdoğan, Şahan Gökbakar’ın da bulunduğu sinema sektöründen temsilcilerle bir araya geldi. Toplantıda onaylanan yeni sinema yasası bugün Resmi Gazete’de yayımlandı.

Kabulde sinema sektörünün uluslararası alanda çok daha güçlü hale gelmesi gerektiğine değinen Erdoğan, Türk kültür ve tarihini yansıtan filmlerin sayısının artması gerektiğini söyledi. Erdoğan, kültür sanat alanında bir sıçramanın gerçekleştirilmesi gerektiğini vurguladı ve sektör için devlet yöneticileri olarak üzerlerine düşeni yaptıklarını, yapmaya devam edeceklerini kaydetti.

Yılmaz Erdoğan: Böyle bir ivme ve hız görmedik

Sabah’ta yer alan habere göre, kabulde yönetmen, oyuncu ve yapımcı Yılmaz Erdoğan, “Türk sinema ve dizi sektörünün uluslararası alanda rekabet gücünün artırılmasını amaçlayan” yasa teklifinin kısa sürede TBMM Genel Kurulu’na gelerek yasalaşmasına işaret ederek sorunlarının çözümü noktasında daha önce böyle bir ivme ve hızı görmediklerini söyledi.

Sektörün tüm paydaşlarıyla ilk kez bu kanun dolayısıyla bir araya geldiklerini belirten Yılmaz Erdoğan, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sektörün sorunlarının çözümünde gösterdikleri hassasiyetleri ve kabulleri dolayısıyla teşekkür etti.

Senarist ve yapımcı Bahadır Özdener, “Başkanlık sistemini son iki haftada idrak ettik. Sağladığınız birlik sayesinde artık bizim aramızda ayrılık gayrılık olmaz” dedi.

Oyuncu ve yapımcı Şahan Gökbakar da milli sinema ve geleceği açısından çok önemli bir adım atıldığını belirtti. Gökbakar, Erdoğan’ın yasayı onayını “tarihi bir imza” olarak niteledi.

‘Burada da bir tane reis var’

Hürriyet’ten Gizem Karakış’ın haberine göre,  görüşmede esprili anlar da yaşandı. “Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz” dizisinin başrol oyuncusu Oktay Kaynarca, “Bizim dizimizi de izlemiyorsunuz sanırım. Sayın Bahçeli hep bizim diziden bahsediyor” dedi. Erdoğan ise “Olur mu öyle şey? Ben de izliyorum” karşılığını verdi. Dizide Kaynarca’ya “Reis” dendiği hatırlatılınca Erdoğan, “Burada bir tane reis var” diye espri yaptı.

Sinema kanunu yürürlükte

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın külliyedeki toplantıda imzaladığı “Sinema Filmlerinin Değerlendirilmesi ve Sınıflandırılmasıyla Desteklenmesi Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun”u, Resmi Gazete’de yayımlandı.

13 maddeden oluşan 5224 sayılı kanuna göre;

‘Destekleme Kurulları’ oluşturulacak

Proje geliştirme, ilk uzun metrajlı kurgu film yapım, uzun metrajlı sinema film yapım, ortak yapım, senaryo ve diyalog yazım, animasyon film yapım, kısa film yapım, belgesel film yapım, çekim sonrası, dağıtım ve tanıtım ile yerli film gösterim destek türlerinde yapılan başvuruları değerlendirmek ve desteklenecek olanları belirlemek üzere destekleme kurulları oluşturulacak. Kurul sekiz kişiden oluşacak.

Değerlendirmesi ve sınıflandırması yapılmamış filmlere 18+ yaş ibaresi

Ülke içinde üretilen veya ithal edilen sinema filmlerinin, ticari dolaşıma veya gösterime sunulmasından önce değerlendirilmesi ve sınıflandırılmasını yapılacak. Uygun bulunmayan filmler, ticari dolaşıma ve gösterime sunulamayacak. Değerlendirme ve sınıflandırması yapılmamış olan sinema filmleri; festival, özel gösterim ve benzeri kültürel ve sanatsal etkinliklerde ancak “18+” yaş işareti ile gösterilecek. Daha önce Bakanlıkça değerlendirme ve sınıflandırması yapılan filmler, ilgili etkinliklerde aldıkları işaret ve ibarelere uygun olarak gösterilecek. Söz konusu etkinliklerde gösterimi yapılacak filmlerin taşımaları gereken işaret ve ibarelerin her türlü tanıtım ve gösterim alanında kullanılması zorunlu tutulacak.

Bakanlık, kamu kurum ve kuruluşlarına sinema donanım desteği verecek

Kanunla birlikte Bakanlık, sinema alanındaki etkinlik, proje ve faaliyetleri destekleyecek, etkinlikler düzenleyecek ve bu alanda ödüller verecek. Uluslararası festivallere ve yarışmalara katılım ile bunlara ilişkin tanıtım faaliyetlerini de destekleyecek. Bakanlık, kamu kurum, kuruluş ve kamu tüzel kişilerine sinema donanım desteği sağlayacak, “ihtiyaç sahibi sinema sanatçılarına veya sinema sektörü çalışanlarına” maddi destek verecek.

Film öncesi reklamlar 10 dakikayı geçmeyecek

Sinema filmi öncesinde gösterilen reklamların süresi 10 dakika ile sınırlı tutulacak. Fragman gösterim süresi en az üç, en fazla beş dakika olacak. Kamu spotları ve sosyal sorumluluk projelerine ilişkin gösterimler belirtilen sürelere dahil edilmeyecek. Sinema filmi gösterim arası 15 dakikayı aşmayacak.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal