Erdoğan: Ayasofya’yı müze statüsünden çıkarır, adını Ayasofya Camisi koyarız

Erdoğan: Ayasofya’yı müze statüsünden çıkarır, adını Ayasofya Camisi koyarız

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, katıldığı canlı yayında kendisine sorulan İstanbul’daki tarihi Ayasofya Müzesi’nin ücretsiz olması taleplerine ilişkin soruyu “Olmayacak şey değil. Adını artık müze değil, Ayasofya Camii koyarız. Müze statüsünden çıkar” diye yanıtladı.

Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti:

“Turistler Sultanahmet, Süleymaniye, Fatih Camii’ne geliyorlar, herhangi bir ödeme yapıyorlar mı? Aynı şeyi Ayasofya’da da yaparlar. Müze statüsünden çıkar. Zaten daha sonradan buraya böyle bir statü verildi. Bu da yine CHP zihniyetinin bir adımıdır. Bu adımı değiştiririz.”

“Ancak müzenin yeniden camiye dönüştürülmesi yönündeki talepler, hem Hristiyanlar arasında, hem de Ankara-Atina hattında, zaman zaman gerginliğe neden oldu.”

‘Bunların hepsi tezgâh’

Erdoğan, 16 Mart Cumartesi günü Tekirdağ’da yapılan mitingde, kendisine “Ayasofya’nın ibadete açılması” çağrısını yapan bir vatandaşa şunları söylemişti:

“Sultanahmet’i bir doldurun ondan sonra ona bakarız. Bak şimdi Büyük Çamlıca Camii’ni yaptık. 4 tane 5 tane Ayasofya eder. O kadar büyük. 60 bin kişiyi alabilecek kapasitede. Ve Anadolu Yakası’nda tüm İstanbul’da ve Türkiye’de en büyük camii oldu, buyurun. Mesele o değil. Bu işin siyasi boyu var. Yan tarafta Sultanahmet’i doldurmayacaksın, Ayasofya’yı dolduralım diyeceksin. Bu oyunlara gelmeyelim. Bunların hepsi tezgâh. Biz ne zaman, neyi, nasıl yapılacağını çok iyi biliyoruz. Bu namussuzlar böyle dedi diye biz adım atmayız. Adımı nasıl atacağımızı biz çok iyi biliriz.”

Erdoğan, 19 Mart Salı günü katıldığı canlı yayında ise şu ifadelere yer vermişti:

“Bu oyunlara gelmeyelim, bunlar da tahriktir. Bu tahrik unsurlarını bozalım. Başka düşüncelerim de var ama bunlar konuşulmaz, bunlar yapılır. Mesela orada bir sergi de yapıldı, kuran tilaveti de yapıldı. Belli bölümünde şu an namaz da kılınıyor.

“Bunları da aşmak bizim için sorun değil ama getirisi götürüsü nedir? Bunun bir götürüsü var. Onun faturası çok daha ağır. Dünyanın çeşitli yerlerinde bizim binlerce camimiz var. Bunu söyleyenler acaba o camilerin başına ne gelir düşünüyor mu? Bunları düşünmeden söylüyorlar.

“Bunlar dünyayı tanımıyorlar. Muhataplarını bilmiyorlar. Ben bir siyasi lider olarak bu oyuna gelecek kadar istikametimi kaybetmedim.”

Ayasofya neden gündeme geldi?

15 Mart Cuma günü Yeni Zelanda’nın Güney Adası’ndaki Christchurch kentindeki Hagley Park bölgesinde bulunan iki camiye saldırı düzenlenmiş ve 50 kişi hayatını kaybetmişti.

Saldırıları gerçekleştiren Brenton Tarrant, yayımladığı manifestoda Ayasofya ile ilgili şu notu düşmüştü:

“Konstantinopolis’e gelir, tüm cami ve minareleri yıkarız. Ayasofya, minarelerden kurtulacak ve Konstantinapol hak edildiği gibi tekrar Hristiyan şehri olacak.”

Bunun üzerine “Ayasofya ibadete açılsın mı, açılmasın mı” tartışmaları yeniden başladı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal