Erdoğan açıkladı: Topçu Kışlası yeniden gündemde

Erdoğan açıkladı: Topçu Kışlası yeniden gündemde

Rusya dönüşü gazetecilere açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Taksim’de Gezi Parkı yerine Topçu Kışlası yapma projesini yeniden gündeme getirerek “O Topçu Kışlası’nın aslını bir görseniz, ‘Yazıklar olsun burayı yıkanlara’ dersiniz. O kadar muhteşem bir eser. Onun orjinaline uygun mimari tasarımlarını yaptırıyorum. Orayı ihya edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Fazıl Say konserine gitmesine ilişkin olarak ise ‘Fazıl Say, kendini, bulunduğu alanda dünyada ispat etmiş bir arkadaşımız, kardeşimiz. Bize düşen nedir? Bununla iftihar etmektir’ dedi.

Akşam’dan Mustafa Kartoğlu‘nun haberine göre, Erdoğan’ın bu konulardaki açıklamaları şöyle:

‘Taksim Kışlası’nı tasarlıyoruz’

Biz Harbiye Kongre Merkezi’ni yaptık, eski yapıyı yıkarken her tarafı ayağa kaldırdılar. ‘Daha güzelini yapıyoruz, biraz sabırlı olun’ dedik. Türkiye’nin opera binası yoktu, şimdi Harbiye Kongre Merkezi 3 bin kişilik bir yarı opera binasıdır. AKM’yi gündeme getirdim, kıyametler koptu. Çıldırdılar. Şimdi opera binasının temelini atıyoruz. Aynı şekilde çok kızdıkları Taksim’deki Kışla. O topçu kışlasının aslını bir görseniz, ‘Yazıklar olsun burayı yıkanlara’ dersiniz, o kadar muhteşem bir eser. Onun orjinaline uygun mimari tasarımlarını yaptırıyorum. Orayı ihya edeceğiz. Taksim’de trafiği alta aldık, meydana kavuştu. Bir taraftan tarihi kışla ortaya çıkacak, yanına yeni AKM geliyor, diğer tarafta Taksim Camii… Bizde gizli kalmış öyle şeyler var ki; Sultanahmet’te At Meydanı denir. Tarihi kayıtlarda orada millet bahçesi var. Şimdi onları da meydana çıkaracağız.

‘Fazıl Say’la iftihar ederim’

Fazıl Say, kendini, bulunduğu alanda dünyada ispat etmiş bir arkadaşımız, kardeşimiz. Bize düşen iftihar etmektir. Fazıl Bey’in babası Ahmet Bey’e çok teşekkür ediyorum. Şahsıma yönelik ifadelerinden dolayı, şahsım, ailem, milletim adına ona da teşekkür ediyorum. O gün güzel de bir tevafuk oldu. Senatör Graham’a, ‘Biz bu akşam dünyaca meşhur bir piyanistimizin Ankara prömiyerine gideceğiz, gelir misin’ dedik. ‘Gelirim’ dedi. Onu da aldık. Güzel bir geceydi.

 

 

 

1 yorum

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal

Son yazılar

En çok okunanlar

En çok yorumlananlar