Erdoğan 2019’u Göbeklitepe yılı ilan etti

Erdoğan 2019’u Göbeklitepe yılı ilan etti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin turizmde iyi bir yılı geride bıraktığını söyledikten sonra 2019’u Göbeklitepe yılı olarak ilan etti. Göbeklitepe, Haziran ayında “Dünya Mirası Listesi”ne alınmıştı.

Birleşmiş Milletler (BM) Bilim, Eğitim ve Kültür Teşkilatı, (UNESCO) Urfa’da bulunan dünyanın bilinen en eski tapınak merkezi Göbeklitepe’yi “Dünya Mirası Listesi”ne aldı.

Euronews’ten Rahmi Gündüz’ün haberine göre, Bahreyn’in Manama kentinde düzenlenen 42. Dünya Mirası Komite toplantılarının Pazar günü yapılan oturumunda, altı yıl önce geçici listeye alınan Göbeklitepe’nin bu kez daimi listeye alınmasına karar verildi

UNESCO Kültür Mirası Komitesi toplantısında, listeye girmek için aday olan otuz tarihi ve kültürel anıtın başvurusu inceleniyor.

Komitenin bir heyeti, geçen yıl Ekim ayında adaylık başvurusuyla ilgili olarak Göbeklitepe’yi ziyaret etmişti.

Bahreyn’de 24 Haziran’da başlayan ve 4 Temmuz’da sona erecek toplantılarda ayrıca, daha önce listeye alınan yüz elli yedi  tarihi ve doğal sitenin son durumu gözden geçirilecek. Bunlardan elli dördü daha önce “tehlike altındaki” dünya mirası listesine alınmıştı.

En eski tapınak

Dünyanın bilinen en eski tapınak merkezi Göbeklitepe’deki kazılar, elli dört yıldır sürüyor. Göbeklitepe, bölgenin en turistik yerleri içinde bulunuyor.

İstanbul ve Chicago üniversitelerinden araştırmacıların 1963’teki yüzey çalışmaları sırasında fark ettikleri Göbeklitepe, kazı çalışmalarını o dönemden beri aralıksız sürüyor.

Berlin Alman Arkeoloji Enstitüsü ve Şanlıurfa Müzesince 1995’ten beri ortaklaşa yürütülen çalışmalarda, neolitik döneme ait boyları 3-6 metre, ağırlıkları da 40-60 ton olan, yabani hayvan figürlü “T” biçimli dikili taşlar bulunmuştu.

Kazılarda aynı zamanda, 8-30 metre çapında dairesel ve dikdörtgen şekilli dünyanın en eski tapınak kalıntıları ve yaklaşık 12 bin yıl öncesine ait olduğu belirtilen 65 santimetre uzunluğunda insan heykeli gibi çeşitli tarihi eserler de gün yüzüne çıkarılmıştı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal