En başarılı müze Troya Müzesi

En başarılı müze Troya Müzesi

Daha önce “Dünyada Görülmesi Gereken 100 Yer” listesi hazırlayan TIME dergisi seçkisinde yer alan Troya Müzesi, Attraction Star Awards yarışmasında, yaklaşık 80 müze arasında “en başarılı müze” ödülüne değer görüldü.

DHA’dan aktarılan haberlere göre, İstanbul Florya’da bu yıl 7’ncisi düzenlenen Attraction Star Awards adlı sektörün en başarılı ürün ve projelerini ödüllendiren yarışmada, Troya Müzesi yaklaşık 80 müze arasında jürinin oyları ile “en başarılı müze” seçildi.

Ödülü alan Troya Müzesi Müdürü Rıdvan Gölcük, şunları söyledi:

“Henüz 1 yaşında bir müzeyiz. Fakat arkamızda Homeros var, ‘İlyada’ var, Anadolu toprakları var. Troya yaklaşık 2 bin 700 yıllık bir marka adeta. Dünyanın en eski ve en popüler markalarından biri. Biz Çanakkale’nin Tevfikiye Köyü’nde kurulduk. Köyün nüfusu 438 ve bu köye Troya ismi geçen yıl yaklaşık 750 bin kişi çekti. Bu ödülü Bakanlığımız adına, Çanakkale’miz adına, Anadolu’muz adına, Hektor adına alıyorum. Troya efsanesi devam ediyor.”

‘Avrupa’da yılın müzesi olacağız’

Çanakkale Vali Yardımcısı Hasan Ongu ise, şöyle konuştu:

“18 Mart 2019’da Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından açılan Troya Müzemiz yoluna emin adımlarla devam ediyor. Bu ödülü Çanakkale’mize, müzemize kazandırdığımız için çok mutluyuz. Troya Müzesi Avrupa’da Yılın Müzesi yarışmasında finale kalarak, ülkemizi temsil ediyor. Umut ediyoruz ki Cardiff’ten başarı ile döneceğiz.”

Troya Müzesi, “Dünyada Görülmesi Gereken 100 Yer” listesi hazırlayan TIME dergisi seçkisinde de yer almıştı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal