Emre Zeytinoğlu’nun ‘Yol Halleri’ Ankara’da

Emre Zeytinoğlu’nun ‘Yol Halleri’ Ankara’da

Akademisyen, sanatçı Emre Zeytinoğlu’nun “Yol Halleri” adlı sergisi Ankara’da Galeri Siyah Beyaz’da devam ediyor. Sergide Zeytinoğlu’nun, “farklı yolculuklarda tuttuğu güncelerden oluşan not defteri” izleyicilere sunuluyor. Ayrıca, Aras Yayıncılık tarafından basılan, Mıgırdiç Margosyan’ın bütün eserlerinin bir araya getirildiği “Fıllaname” adlı kitaptaki çalışmasından örnekler de yer alıyor.

23 Ekim’e kadar görülebilecek “Yol Halleri” sergisi şu sözlerle tanıtılıyor:
Yolculuğu belli bir noktaya varmak amacından özerk olarak “peşine düşme” içgüdüsünün tetiklediği bir süreç olarak ele alan sanatçı; not alma eylemiyle bu sürecin kroniğini çıkarmak ve anlık olanı kayıt altına almakla kalmayarak sonunu bilmediği serüvenin akışına izleyiciyi de davet etmektedir. Sanatçının sürükleyici hikaye anlatıcılığıyla kaleme aldığı bu anlatılarda, izleyici gelişen durumların kendiliğinden getirdiklerine ve söz konusu öngörülemezliğin yarattığı heyecana tanık olarak gözlemci üçüncü şahıs rolünden çıkıp keşfin getirdiği merak ve haz duygularına ortak olmaktadır. 

Farklı anlatılardan oluşan bölümler halinde kurgulanan sergide, galeri mekanına yayılan her bir seride sanatçı not defterleri ve yazılarla desteklenen görseller üzerinden farklı bir tema ve süje üzerine kişisel bir tarihi ele almaktadır. ‘An’a ve rastlantısal olana övgü niteliğindeki, çok katmanlı bu anlatılarla sanatçı, sürece dair bir yol haritası sunmaktan öte izleyicinin imge ve hayal dünyasını tetikleyerek yeni okumaların önünü açmakta, yeni anlamsal düzlemler yaratmaktadır. Kişisel birer serüvene dair bir belge niteliği kazanan, kronolojik düzende sıralanmış serilerin her biri, tarihsel akışın getirdiği nedensellik bağının sınırlarını aşarak gün yüzüne çıkan ayrıntıların zenginleştirdiği, rastlantısallığın öne çıktığı birer anlatı teşkil etmektedir.

 

 

 

 

1 yorum

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal

1 Yorum

  • İdil
    4 Ekim 2018, 12:54

    "İlk" kişisel sergi derken? İlk olduğu bilgisini nereden aldığınızı açıklayın lütfen

    CEVAPLA