Emin Alper’in ‘Kız Kardeşler’ filmi Altın Ayı için yarışacak

Emin Alper’in ‘Kız Kardeşler’ filmi Altın Ayı için yarışacak

Yönetmen Emin Alper’in üçüncü filmi “Kız Kardeşler”, 69. Berlin Film Festivali’nin Ana Yarışma bölümüne davet edildi. “Kız Kardeşler”, “Susuz Yaz”, “Duvara Karşı”, “Bal”ın ardından Ana Yarışma bölümüne Türkiye’den katılan onuncu yapım ve Türkiye sekiz yılın ardından bu bölümün yarışmacıları arasında.

Emin Alper, ilk filmi “Tepenin Ardı” ile Berlin Film Festivali’nin Forum bölümünde Caligari Ödülü almıştı. İkinci filmi “Abluka” ile de Venedik Film Festivali’nin ana yarışma bölümünde Jüri Özel Ödülü’ne değer görülmüştü. Bugüne dek ulusal ve uluslararası festivallerden ellinin üzerinde ödülle ayrılan Alper, üçüncü filmi “Kız Kardeşler” için Kültür ve Turizm Bakanlığı destek vermeyi reddetmişti.

Liman Film ve NuLook Production’ın yapımcılığını üstlendiği filmin ortak yapımcıları Komplizen Film, Circe Films ve Horsefly Productions. Film yapım aşamasındayken Eurimages (Avrupa Konseyi), Berlin Film Fonu (MBB), Hollanda Film Fonu (NFF) ve Yunanistan Film Merkezi (GFC) tarafından desteklendi.

Başrollerinde Cemre Ebüzziya, Ece Yüksel, Helin Kandemir, Kayhan Açıkgöz, Müfit Kayacan ve Kubilay Tunçer’in yer aldığı film; annelerini kaybettikten sonra kasabada her biri ayrı ailelere besleme olarak verilen ve burada barınamayıp köye geri gönderilen üç kız kardeşin hikâyesini anlatıyor.

7-17 Şubat tarihlerinde düzenlenecek olan 69. Berlin Film Festivali’nin Ana Yarışma bölümü jüri başkanlığını Fransız oyuncu Juliette Binoche üstleniyor. Festival direktörü Dieter Kosslick, Berlinale ve Binoche arasında sıkı bir bağ olduğunu vurgulayarak, “Bu seçkin görevi üstlenecek olması nedeniyle çok mutlu olduğunu” belirtti. Binoche ise festival yönetimine teşekkür ederek, “Bu benim için dünyalara bedeldi. Görevimi neşe ve özenle kucaklayacağım” dedi.

Juliette Binoche 1996 yapımı “İngiliz Hasta” filmindeki Hana rolüyle Gümüş Ayı, BAFTA ve Oscar ödüllerine değer görülmüştü.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1 yorum

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal