Elton John: Putin beni aradı Kremlin: Yok öyle bir şey

Elton John: Putin beni aradı Kremlin: Yok öyle bir şey

Elton John, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Rusya’daki eşcinsel haklarını tartışmak üzere kendisini aradığını Instagram hesabından duyurdu. Ancak hemen ardından Putin’in sözcüsü bunu yalanladı ve henüz böyle bir şeyin gerçekleşmediğini söyledi.  

Elton John, eşcinsel (LGBTI) bireylerin haklarına destek veren Ukrayna başkanı Petro Poroshenko ile görüşmesi sırasında Putin’e yönelik sert eleştirilerde bulunmuştu. John, geçtiğimiz cumartesi günü BBC’ye konuşmuş ve Rusya’daki eşcinsel haklarına yönelik “yargılayıcı, izole edici ve gülünç” tutumları yüzünden Putin’le konuşmak istediğini söylemişti.

John, Putin’in LGBTI bireylere yönelik tutumunu eleştirmesi ve Putin’le konuşmak istediğini açıklamasından sonra, Putin’in kendisini aradığını pazartesi günü İnstagram hesabından şu mesajla duyurdu:

“Bugün telefonla arayarak benimle iletişime geçtği için Başkan Putin’e teşekkür ediyorum. Rusya’daki LGBTI bireylerin eşitliği için Putin’le yüz yüze tartışacağımız günü dört gözle bekliyorum.”

John, Putin’le telefonda tam olarak ne konuştuklarına ya da ne zaman yüz yüze buluşmayı ümit ettiğine dair herhangi bir bilgi vermedi. Putin’in sözcüleri ve Elton John AIDS Vakfı da bu telefon konuşmasının detaylarını açıklamamıştı.

Kremlin sözcüsü yalanladı

Başkanlık sözcüsü Dmitry Peskov, hemen ardından, Elton John’ın Instagram hesabı üzerinden öne sürdüğü konuşmayı ve Putin’in Elton John’u aradığı bilgisini yalanladı.  

Dmirty Peksov, “Kremlin, Elton John’ın sosyal medya hesabından paylaşılan, ‘Bugün telefon aracılığıyla benimle iletişime geçtiği için Putin’e teşekkür ederim’ notunun güvenilirliğinden emin değildir” dedi. Peskov, gazetecilere böyle bir konuşmanın gerçekleşmediğini söyledi:

“Eğer böyle bir talep varsa, başkanın bütün soruları cevaplamak için Elton John ve diğerleriyle buluşmak için hazır olacağına dair hiçbir şüphem yok. Ancak henüz böyle bir sinyal almadık.”

Elton John Aids Vakfı sözcüsü ise henüz bir açıklamada bulunmadı.

Rusya uzun zamandır, eşcinsel haklarını tanımadığı için eleştiriliyor.

Kaynak: The Guardian

Hazırlayan: Fundanur Öztürk

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal