Elçilikten festivale ‘o ibareler kalksın’ baskısı

Elçilikten festivale ‘o ibareler kalksın’ baskısı

Türk Büyükelçiliği’nin, Portekiz’in başkenti Lizbon’da bu yıl on altıncısı düzenlenecek olan DocLisboa Uluslararası Film Festivali’nin festival kataloğunda yer alan bazı ibarelerin kaldırılması yönünde baskı yaptığı ileri sürüldü.

Avrupa’daki önemli film festivalerinden DocLisboa’da bu sene,  Türkiye ve Ukrayna’nın sansür girişimleri odak noktası oldu. Festivalin direktörü Cintia Gil, Türkiye Büyükelçiliği’nin festival kapsamında Sailing the Euphrates (Fırat’a Yolculuk) bölümünde gösterilecek olan “Yol” (Yol. The Full Version) filmi hakkında sansürleme talebinde bulunduğunu belirtti. Elçiliğin, Şerif Gören’in yönetmenliğini üstlendiği ve Yılmaz Güney’in senaristliğini gerçekleştirdiği “Yol” filminin katalogda yer alan özetinde “Kürtlerin yok edilmesi” ibaresinin kaldırılmasını istediği ifade edildi.

Konuyla ilgili bir elçilik yetkilisinin taleplerini dile getirdiğini söyleyen Gil, yine Sailing the Euphrates programında gösterilecek olan “Armenia, Cradle of Humanity” (Ermenistan, Medeniyetin Beşiği) filminin katalogda yer alan özetindeki “Ermeni soykırımı” ibaresinin de kaldırılması hususunda bir baskı uygulandığını aktardı.

Türkiye dışında Ukrayna Büyükelçiliği’nin de festival komitesine, programda yer alan “Their Own Republic” filminin gösterilmemesini istediği bir talep mektubu yolladığı kaydedildi. Ukrayna Büyükelçisi Inna Ohnivest’in imzasını taşıyan mektupta filmin, terörizmi desteklediği için festivalde gösterilmemesi gerektiği gibi ifadeler kullanıldı.

İki ülkeden de baskı almasına rağmen taleplerinin yerine getirmeyen Gil, ““DocLisboa tarafsız bir festival değildir, politik duruşumuz vardır ve müdahaleyi kabul etmeyiz. Hatırladığım kadarıyla festival tarihinde ilk kez böyle bir durumla karşılaşıyoruz. Bunun normalleştirilmesini asla doğru bulmuyoruz. Bu elçilikleri tartışmalara katılmaya ya da gazetelerde bu konudaki görüşlerini yazmaya davet ediyoruz. Nasıl isterlerse, ama kamuya açık olarak”  şeklinde konuştu.

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal