Ege’de barış buluşması

Ege’de barış buluşması

Leros-Kalimnos-Aspalias Metropolitliği, Leros Belediyesi, Defne-Dafni Türk Yunan Derneği, Leros- Artemis Dans Okulu tarafından Ege’nin iki yakasını buluşturan bir “Barış Buluşması” düzenleniyor. 13-15 Temmuz tarihleri arasında buluşmada sergi, dans gösterileri, Rebetika dinletisi ve belgesel gösterimi yapılacak.

Barış Buluşması 13 Temmuz Cuma günü, saat 20.00’de Platanos Meydanı’nda Kanada Dans Derneği Kyklos-Halk dansları gösterisiyle başlayacak.

14 Temmuz Cumartesi günü saat 20.00’de Alinda Metropolitlik binasında “İmroz-Karşı Bellek” fotoğraf sergisinin açılışı gerçekleştirilecek. Açılış sonrası solist Stelios Berberis mini bir dinleti sunacak.

15 Temmuz Pazar Günü ise Platanos Meydanı’nda Enis Rıza Sakızlı’nın yönetmenliğini yaptığı “Yanyana” belgeselinin İmroz bölümünden bir gösterim yapılacak.

Ayrıca Stelios Berberis, Artemis Dans Okulu müzisyenleri ve Kanada Kyklos-Halk Dansları Topluluğu’nun katılımıyla rebetika dinletisi ve dansları sunulacak.

Leros Adası’nın çokkültürlü yapısını ve Ege’nin iki yakasını bir araya getirmesi nedeniyle Leros Adası’nda gerçekleştirilecek “Barış Buluşması”nın davetiyeleri ve programı İngilizce, İtalyanca, Fransızca, Türkçe ve Yunanca olmak üzere beş ayrı dilde basıldı.

Program şu çağrıyla duyuruluyor:

Aynı denizin tuzuyla yıkanırlar. 

Aynı rüzgarın uğultusu doldururlar yüreklerinin yelkenini.

Sırlarını birbirlerinin kulaklarına fısıldayan can yoldaşlarıdır Ege adaları.

Hüzünler, acılar, göçler, savaşlar vardır geçmişlerinde.

Barışı ve umudu gelecek yapmışlardır kendilerine.

Ortak bir sihrin peşinde kolon vururlar gökyüzüne.

Tıpkı Leros’un barışı, İmroz’un umudu gibi…

“Barış Buluşması”nda biri Yunanistan’ın, diğeri Türkiye’nin egemenliğindeki iki ada; Leros ve İmroz bir araya geliyor.

Savaş, Leros’un kaderi olmuş tarihte.

Bugünse adada bombaların, topların, tüfeklerin, tabancaların sergilendiği savaş temalı müzelerinden çığlık çığlığa bir barış çağrısı yapıyor.

Dün Leros’a savaşmak için gelenlerin çocukları, torunları bugün tatil için, babalarının, dedelerinin savaştığı toprakları görmek için, hatta yerleşmek için geliyorlar adaya.

Çok kültürlü savaşın yerini çok kültürlü bir barış alıyor Leros’ta.

İmroz geçmişin hüznünü, göçenlerin, gidenlerin ağıtlarını taşır taşında toprağında.

Düne kadar her köşesine acıların sindiği İmroz bugün geri dönenleriyle, 50 yıl sonra yeniden açılan okullarıyla yeniden yeşertiyor yaşama umudunu.

“Barış Buluşması”nda İmroz şarkılarıyla, danslarıyla, kültürüyle bir sergi olarak konuk oluyor Leros’a.

İmroz/Gökçeada-Karşı Bellek Sergisi, adanın eski ve yeni fotoğraflarıyla, belgeleriyle, özgün mimari dokusuyla, mavi bayraklı plajları, gastronomik zenginlikleriyle, yortuları, düğünleri,vaftizleriyle, tekrar açılan okullarıyla, yeniden doğuşa el verenlerin çabalarıyla  Ege’nin bir ucundaki umudu, aynı denizin öbür ucundaki barışa taşıyor.

Bu sergi eskisiyle yenisiyle; kalanıyla gideniyle; yeni geleni ve geri döneniyle; siyah-beyaz ve renkli fotoğraf altlarında yer alan küçük anlatımlarıyla bir bellek yolculuğuna çıkartacak izleyenleri.

Danslarımızla, şarkılarımızla şenlendireceğiz bu bellek yolculuğunu.

İmroz’un umuduna, Leros’un barışına bir saygı duruşu yapacağız.

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal