Düşünce ve İfade Özgürlüğü Ödülleri sahiplerini buldu

Düşünce ve İfade Özgürlüğü Ödülleri sahiplerini buldu

Türkiye Yayıncılar Birliği tarafından her yıl verilen Düşünce ve İfade Özgürlüğü Ödülleri’nin bu yılki sahipleri belli oldu. “Yayınevi Ödülü” Avesta Yayınları’na, “Kitabevi Emek Ödülü” Ozan Sanatevi’ne, “Yazar Ödülü” ise Barış Terkoğlu ile Barış Pehlivan’a değer görüldü.

Türkiye Yayıncılar Birliği tarafından 1995’ten beri verilen ödüller, 38. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı kapsamında düzenlenen törenle sahiplerine teslim edildi.

Avesta Yayınları sahibi ve Genel Yayın Yönetmeni Abdullah Keskin, yayınevine değer görülen ödülü Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Turgay Olcayto’dan aldı. Törende konuşma yapan Keskin, ödülü geçen 15 Ekim’de, Çanakkale’de Kürtçe konuştuğu için saldırıya uğrayan 74 yaşındaki Ekrem Yaşlı’ya ithaf etti.

“Metastaz” kitabının yazarları Barış Pehlivan ile Barış Terkoğlu’na değer görülen “Yazar Ödülü”, 38. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı Onur Yazarı ve Türkiye Yazarlar Sendikası Başkanı Adnan Özyalçıner ve PEN Yazarlar Derneği İkinci Başkanı Halil İbrahim Özcan tarafından verildi.

“Kitabevi Emek Ödülü” ise, Ozan Sanatevi’ne verildi. Ozan Sanatevi’nin kurucusu ve sahibi Rahmi Akdaş, ödülünü Türkiye Yayıncılar Birliği Başkanı Kenan Kocatürk’ten teslim aldı.

Avesta Yayınları’nın çok sayıda kitabı yasaklı

Türkiye’de 23 yıldır Kürtçe kitap yayımlayan Avesta Yayınları’nca okura sunulan dokuz kitap 14 Mayıs 2018’de İdil Sulh Hâkimliği tarafından yasaklanmış ve kitaplar için toplatma kararı verilmişti

Şimdiye kadar yayımladığı Kürtçe-Türkçe kitap sayısı 600’ü aşan Avesta Yayınları’nın toplatma kararı verilen ve birçoğu doktora tezleri içeren kitaplar şunlardı:

-“Kan, İnançlar ve Oy Pusulaları”

-“Cesur Adamların Ülkesine Yolculuk”

-“Tasavvur mu Gerçek mi?”

-“Mahabad Kürt Cumhuriyeti Büyük Güçlerin Politikasında Kürtler 1941-1947”

-“Mağdur Diasporadan Sınırötesi Vatandaşlığa mı?”

-“Ülkemde Bir Yabancı”

-“Çaldıran Savaşı’nda Osmanlılar Safeviler ve Kürtler”

-“Tanrı ve Şeyh Adi Kusursuzdur: Yezidi Tarihinden Kutsal Şiirler ve Dinsel Anlatılar”

-“Kürdistan Bayrağının Altında ve Irak’ta Soykırım”

Kürt Araştırmaları Merkezi tarafından hazırlanan ve Avesta Yayınları’nın yayımladığı “Kürdistan Tarihi” kitabı da 26 Temmuz 2018’de Ayvalık Sulh Ceza Hâkimliği tarafından yasaklanmıştı.

25 Eylül 2018’de Çukurca Sulh ve Ceza Hâkimliği, “Halkı kin ve düşmanlığa tahrik suçu kapsamında kalabileceği değerlendirmesi ile ileride telafisi mümkün olmayacak zararlar meydana gelebileceğinden basımı, çoğaltılması, dağıtım ve satışının yasaklanması, mevcut kopyalarının toplatılmasına karar verildiği” şu üç kitabı yasaklamıştı:

-“Kürt Ulusal Hareketi”, Chris Kutschera,

-“Kürtler ve Kürdistan”, Abdurrahman Qasimlo,

-“1880 Kürt Ayaklanması Şeyh Ubeydullah Nehri”, Celîlê Celîl.

20 Eylül 2019’da ise Kars Sulh Ceza Hâkimliği 2002 yılında yayımlanan Andrew Collins’in “Meleklerin Küllerinden Günâhkar Bir Irkın Yasaklanmış Mirası” adlı kitabı “örgüt propagandası” yaptığı gerekçesiyle yasaklamıştı.

Avesta Yayınları’nın Diyarbakır Sur’daki deposu da 10 Haziran 2016’da yakılmıştı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1 yorum

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal